واحد پول چین و مدیریت ارزی

پول "ژن مین بی" پول قانونی چین توسط بانک خلق چین منتشر و مدیریت می شود. نرخ ارز "ژن مین بی" نیز توسط بانک خلق چین تعیین و توسط اداره ملی مدیریت ارز خارجی چین اعلام می شود. چین مدیریت واحد ارز خارجی را اجرا می کند و اداره ملی مدیریت ارز خارجی چین وظایف و اختیارات مروبط به مدیریت ارزی را بر عهده دارد.

در سال 1994، چین نظام ارزی را اصلاح کرده و یگانه نرخ ارزی را تحقق بخشید و بازار ارزی بانکی یکپارچه ای تاسیس کرد. بر این اساس، در سال 1996، خرید و فروش ارز خارجی موسسات سرمایه گذار بازرگانی خارجی به سیستم خرید و فروش ارزی بانکی پیوند داده شد و از اول دسامبر سال 1996، رسما ماده هشتم توافقنامه صندوق بین المللی پول پذیرفته گردید و قبل از موعد مقرر، معاملات با"ژن مین بی" میسر شد. به علاوه، چین همچنین فعالانه در همکاری های بانکی مانند تبادلات متقابل پول با اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرقی و چین، ژاپن و کره جنوبی شرکت و به آن مساعدت کرده است. شایان ذکر آنکه در دوران بحران بانکداری آسیا، چین نه تنها ثبات ارزش واحد پول خود را حفظ کرد، بلکه کمکهای مالی در اختیار کشورهای ذیربط قرار داد و ستون مهمی برای حفظ ثبات بازار بانکداری آسیا مبدل شد.

تا پایان سال 2003، ذخیره ارزی چین به 403 میلیارد و 300 میلیون دلار رسید که در مقایسه با پایان سال 2002، 116 میلیارد و 800 میلیون دلار فزونی نشان می دهد. به علاوه پ نرخ "ژن مین بی" به طور با ثبات اساسی حفظ شده است.اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی