مناسبات چين و آمريکا

فوریه سال 1972،"ریچار دینکسون" رییس وقت آمریکا از چین دیدار کرد ،در جریان این دیدار مقامهای دو کشور اطلاعیه مشترک چین و آمریکا موسوم به "اطلاعیه شانگهای"را منتشر کردند ، امضا این سند به معنای پایان دوران انزوای چین و آمریکا پس از بیش از 20 سال محسوب می شود.16 م دسامبر سال 1978 ، چین و آمریکا بیانیه مشترک جمهوری خلق چین و جمهور ایالات متحده آمریکا درباره بر قراری روابط خارجی دو کشور را منتشر کردند و اول ژانویه سال 1979 ، دو کشور رسما روابط خارجی در سطح سفیر را بر قرار کردند. 17 اوت سال 1982 ، دو کشور اطلاعیه 17 اوت را منتشر مقرراتی و برای حل تدریج و نهائی مسئله فروش سلاح به تایوان توسط آمریکا مطرح کردند.

ژانویه سال 1984 ،نخست وزیر وقت چین از آمریکا دیدار کرد. آوریل همین سال "ریگان" رییس وقت آمریکا از چین دیدن کرد و ژوئیه سال 1987،"لی سین نین" رییس جمهور وقت چین به آمریکا سفر نمود. این اولین دیدار رییس جمهوری خلق چین از آمریکا محسوب می شود.

ژانویه سال 1998، "ویلین کوهن" وزیر دفاع وقت آمریکا از چین دیدن کرد و دو کشور قرارداد ایجاد و تقویت مکانیسم مشورت امنیت نظامی دریائی توسط وزارتهای دفاع ملی "چین و آمریکا" را امضا کردند.25 مه "جیانگ زمین" رییس وقت چین و "کلینتون" همتای آمریکایی وی برای اولین بار با گفتگوی مستقیم و محرمانه تلفنی بین سران دو کشور را تاز کردنداز طریق تلفنی گفتگو کردند،و درخصوص اوضاع آسیای جنوبی و روابط دو کشور مذاکره نمودند.

بنا به دعوت "جیانگ زمین" رییس جمهور وقت چین ، "کلینتون" رییس جمهور زمان آمریکا از 25 ژوئن تا سوم ژوئیه سال 1998 ، دیدار رسمی از چین انجام داد. روسای دو کشور پس از مذاکرات موافق کردند که دو کشور ضمن تقویت آتی گفت وگو و همکاری دو کشور در مسائل مهم بین المللی،برای ایجاد روابط مشارکتی راهبردی سازنده با نگرش به قرن 21 مشترکا تلاش کنند. طرفین تصمیم گرفتند که یکدیگر را هدف سلاحهای هسته ای راهبردی که تحت کنترل قلمرداد نکنند. دو طرف موافقت کردند که ضمن تقویت آتی گفت و گوهای راهبردی در قلمروهای اقتصادی و بانکداری ، برای مساعدت به توسعه مطلوب اقتصاد جهان و بانکداری بین المللی سهم مثبتی ادا کنند.

اول ژانویه سال 1999، "جیانگ زمین " و "کلینتن" بمناسبت20 مین سالگرد برقراری روابط سیاسی چین و آمریکا متقابل پیام تبریک را ارسال کردند.از 6 تا 14 آوریل همین سال"جو ژون جی"نخست وزیر وقت چین از آمریکا دیدار کرد. این اواین دیدار نخست وزیر چین پس از15 سال از آمریکا محسوب می شود.

8 م مه سال 1999، ناتو به ریاست آمریکا با پنج موشک از زاویه های مختلف به سفارت چین در یوگسلاوی حمله کرد که در نتیجه آن 3 خبرنگار چینی کشته و بیش از 20 پرسنل سفارت زخمی شدند و سفارتخانه چین بشدت آسیب دید.عملکرد وحشیانه آمریکا خشم و انزجار مردم چین را برانگیخت و در روابط چین و آمریکا تاثیرات منفی بر جای گذاشت.


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی