مناسبات چين و روسيه

دوم اکتبر سال 1949 ،چین با اتحاد شوروی روابط سیاسی برقرار کرد.اوت سال 1991 اتحاد شوروی فروپاشید. 27 دسامبر همین سال، چین و روسیه با امضای یادداشت مذاکره روابط خارجی چین و اتحاد شوروی را حل کردند و روابط مشارکتی راهبردی چین و روسیه از سال 2001 وارد مرحله نوین شد. به دنبال آن اعتماد سیاسی متقابل دو طرف تعمیق شده و ارتباط مقامهای عالی رتبه دو کشور فزونی گرفت. "جیانگ زمین" رییس جمهور وقت چین و "پوتین" رییس جمهور روسیه در مدت یک سال 3 بار ملاقات و 6 بار تلفنی گفتگو کردند و پیمان دوستی حسن همجواری همکاری دو کشور و بیانیه مشترک که سران دو کشور در سال 2001 امضا و منتشر کردند و ایده صلح مبنی بر دوستی همیشگی دو کشور و مردم دو طرف از طریق قانونی را تائید شد.

از 26 تا 28 مه سال 2003، "هو جین تائو" رییس جمهور چین رسما از روسیه دیدار کرد.

در سالهای اخیر، روابط اقتصادی و تجاری و همکاری اقتصادی و فنی دو جانبه دو کشور نزدیک تر شده و مبادلات و همکاری های چین و روسیه در قلمروی مانند آموزشی ،علمی و فنی و فرهنگی روز بروز افزایش یافته است. در این سال ها گروههای هنری و فرهنگی دو کشور مانند گروه رقص و آواز چین و گروه رقص و آواز منطقه خود مختار اویغور شین جیانگ، هئیت نویسندگان چین ،گروه اپرای پکن "می لن فانگ" بیجینگ و گروه رقص "بلیوزا" روسیه، گروه اپرا باله کاخ کرملین ملی،گروه اپرا باله کلاسیک مسکو ارکستر"شان پتربودک"و ارکستر سمفونیک مسکو برنامه هایی در دو کشور اجرا کرده اند.

مسائل مرزی دو کشور

مرزهای مشترک چین و روسیه به طول حدود 4370 کیلومتر است. دو کشور در این زمینه منازعات تاریخی دارند. طرفین طبق پیمان کنونی درباره مرزهای دو کشور و مقررات قانون مورد قبول بین المللی و بر حسب مشورت برابر و روحیه تفاهم و گذشت متقابل پس از مذاکرات طولانی،حدود 97 در صد از خطوط مرزی دو کشور را مشخص کرده اند. اما تاکنون مسیر خط مرزی دو منطقه واقع در بخش شرقی مرز چین و روسیه مشخص نشده است. طرفین بر اصول برابری و عادلانه و تفاهم و گذشت متقابل بزودی این مشکل را نیز حل خواهند کرد.اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی