سازمان همکاري اقتصادي آسيا و اقيانوس آرام و چين

ژانویه سال 1989، "هوک" نخست وزیر وقت استرالیا در دیدار خود از کره جنوبی "پیشنهاد سئول" را مطرح و پیشنهاد کرد که برای بحث و مشورت در باره مساله تقویت همکاری اقتصادی ، کنفرانس وزرای کشورهای منطقه آسیا و اقیانوس آرام بر گزار شود. پس از مشورت با کشورهای ذی ربط ، استرالیا، آمریکا ، ژاپن ، کره جنوبی ،نیوزیلند ،کانادا و 6 کشور عضو اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرقی در کانبرا پایتخت استرالیا برای اولین بار کنفرانس وزرای این سازمان برگزار شد و "اپک" بطور رسمی تاسیس شد.

بیانیه سئول که در سومین نشست وزرای سازمان همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوس آرام در نوامبر 1991 در سئول به تصویب رسید ، هدف این سازمان را رسماً معین کرد که عبارت است از حفظ رشد و توسعه اقتصادی برای منافع مشترک مردم منطقه ، مساعدت به اتکای متقابل اقتصادی بین کشورهای عضو این سازمان ، تقویت نظام باز تجاری چند جانبه و کاهش موانع بازرگانی و سرمایه گذاری منطقه ای.

این سازمان دارای 21 عضو است.

روابط این سازمان با چین

چین پس از پیوستن به سازمان اقتصادی همکاری آسیا و اقیانوس آرام ، به طور فعال در فعالیتهای این سازمان شرکت کرده و برای اصلاحات و درهای باز چین محیط خارجی مطلوبی ایجاد کرده و به توسعه روابط دو جانبه این کشور با کشورهای عضو دیگر این سازمان مساعدت کرده است. رییس جمهوری خلق چین از سال 1993 به این طرف، هر سال در نشست غیر رسمی رهبران سازمان مذکور حضور داشته و در این نشست ها پیشنهادها و موضع اصولی چین را اعلام و برای برگزاری موفقیت آمیز این نشست ها نقش مثبت و سازنده ای ایفا کرده است. چین در سال 2001 ، در شانگهای با موفقیت نشست غیر رسمی رهبران سازمان مذکور را برگزار کرد.اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی