طب سنتی ملیت کره در چین

گاهی اجمالی به وضعیت طب سنتی ملیت کره در چین

طب سنتی ملیت کره ، سیستم پزشکی سنتی است که بر اساس فرهنگ ملیت کره ، ضمن جلب تئوری علم طب و دارو های سنتی چین در تلفیق با تجربیات عملی برای پیشگیری و درمان بیماری ها شکل گرفته و توسعه یافته است. نام اختصاری آن ، طب سنتی ملیت کره می باشد. از قدیم الایام ، بین ملیت کره با ملیت " هان " نژاد اصلی مردم چین رفت و آمدهای دوستانه طویلی برقرار بوده و هر دو طرف از یکدیگر تأثیر پذیری داشته اند. روابط فرهنگی میان دو طرف برقرار بوده و علم پزشکی آنها توسعه یافته است. همگام با جذب و کاربرد معلومات طب سنتی ملیت هان ، اطبای ملیت کره همچنان با تلفیق فرهنگ ملیت خود و روش های درمانی محلی ، تئوری " طب سی سیان " را که از تئوری تا تشخیص و درمان بالینی خصوصیات خاص خود را دارد ، طراحی کرده و آن را بتدریج به طب سنتی ملیت کره تبدیل کرده اند. نماینده این علم پزشکی اثر " حفظ سلامتی و تأمین عمر طولانی طب شرقی " است که در قرن 19 م میلادی ، " لی جی ما " تألیف کرده است .

منشا طب و داروی سنتی ملیت کره

داروهای مورد استفاده ملیت کره از لحاظ سرمنشاء به دو بخش تقسیم می شود. یکی از آنها داروهای سنتی چین ( داروهای ملیت هان ) و دومی داروهای روستایی می باشد.

طب سنتی ملیت کره که بطور گسترده معلومات طب سنتی چین را جذب کرده است ، بسیاری داروهای سنتی چینی را برای پیشگیری و درمان بیماری ها بکار می برد. برای نمونه 271 نوع داروهای " سی سیان " ، از داروهای سنتی چین بدست آمده است.

1297 نسخه دارویی که در" نسخه پر ارزش سی سیان طب شرقی " جمع آوری و ضبط شده است، بیش از 1500 نسخه دارو جمع آوری و ثبت شده در " راهنمای نسخه های طبی هان " ، 15 نوع و بیش از 1400 نوع مواد دارویی در " نمونه های طب خاوری " ، 41 نوع و 515 نوع مواد دارویی ضبط شده در اثر " مجموعه نسخه های الحاقی دارویی " همه آنها از داروهای سنتی چینی جذب شده است.

داروهای روستایی تاریخ نسبتا طولانی دارد ، بخصوص پس از سال 1949 ، کارهای کشف ، جمع آوری و پژوهش طب و داروسازی ملیت ها بطور گسترده انجام گرفته است. مثلا ریشه نوعی گیاه دارویی چینی بنام " Root of balloon flower " ، این ماده دارویی وقتیکه با مرغ در حرارت کم پخته می شود ، برای معالجه خون ریزی رحم زنان مؤثر است. علف " وان نیان سون " پس از جوشاندن بمدت زیاد با آب به خمیر شکل در می آید برای درمان بیماری سردی زنان و حفاظت سلامت کبد مؤثر و سودمند است. با ریشه نوعی گیاه دارویی بنام " دوهوی " نوشابه درست می شود که برای درمان رماتیسم قابل استفاده است ؛ گل نر ساقه ذرت دارویی برای درمان استسقاء کبد و بیماری های دیگر بکار می رود. این نوع داروها اکثرا داروهای ملیت کره را در اشغال دارد. علاوه بر این ، بسیاری داروها مانند ریشه نوعی گیاه دارویی بنام " Root of purple flowered peucedanum " را مردم برای سیاه کردن موی سر و درمان درد کمر بکار می برند. پودر کربنات آهک با فرمول CaCO3 برای درمان خون ریزی جراحی مناسب است.اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی