راز آرامگاه امپراتور "چین شی هوان"


آرامگاه امپراطور "چین شی هوان" واقع در روستای "ین زائی" در 5 کیلومتری شرقی شهرستان "لین تون" استان "شن سی" می باشد. در جنوب آن کوه "لی شان" و در شمال آن رود "وی شوی" موجود است. اگر از بالای آرامگاه به آن نگاه کنیم ، آرامگاه همانند یک هرم است.

طرح و ساختار آرامگاه امپراتور "چین شی هوان" با تقلید از طرح شهر "شیان یانگ" پایتخت سلسله "چین" طراحی شده

راز آرامگاه امپراتور "چین شی هوان"

. کاخ آرامگاه نشانه شکوه کاخ امپراتوری و زیبایی آن می باشد و شهرک داخل آرامگاه نشانه شهرکهای داخل پایتخت است. آرامگاه و محل دفن "چین شی هوان" 25/65 کیلومتر مربع مساحت داشته و بیش از دو برابر مساحت شهر "شی آن" کنونی است. مپراتور "چین شی هوان" از 13 سالگی به پادشاهی رسید و سپس احداث آرامگاه خود را در کوه "لی شان" آغاز کرد. پس از فروپاشی شش کشور دیگر و وحدت چین، وی بیش از 100 هزار نفر دیگر را برای ساخت آرامگاه خود به خدمت اجباری گرفت. از زمان آغاز ساخت آن تا مرگ "چین شی هوان" در 50 سالگی وی، 37 سال طول کشید. طبق مدارک تاریخی، در کاخ آرامگاه "چین شی هوان" ساختمان ها و اتاق های زیادی ساخته شده است. مکان درباریان نیز در آن جای دارد و گنجینه های گرانبها و کمیاب در آن قرار داده شده است. به منظور جلوگیری از سرقت آرامگاه، در اتاق آرامگاه، تیرهای پنهانی زیاد وجود دارد که اگر کسی به اشیا دست بزند، هدف تیرها قرار خواهد گرفت. در سقف اتاق آرامگاه، مرواریدها،یاقوتها و سنگهای قیمتی زیادی نصب شده است که نشانگر اجرام آسمانی است. در داخل اتاق، بدلی به شکل جغرافیایی ساخته شده که روی آن جیوه ریخته شد و نشانه جریان رودخانه ها و دریاها است. همچنین در اتاق "چراغ هایی قرار دارد که همیشه روشن است و از روغن نهنگ برای روشنایی استفاده می کند. در اطراف اتاق مجسمه های سربازان و اسبان به شکل آرایش جنگی دیده می شود. تمامی طرح های این آرامگاه اعتبار و عظمت امپراتور "چین شی هوان" را نشان می دهد.

در سال 210 قبل از میلاد، امپراتور "چین شی هوان" به علت ابتلا به یک بیماری سخت در "پین تای" "شا جیو" (شهر پین شیان استان هه بیه کنونی) درگذشت. دو ماه بعد، جسد وی به "شین یانگ" پایتخت سلسله "چین" منتقل و مراسم تدفین برگزار شد. هنگام دفن "چین شی هوان" "هو گائو" پسرش که به پادشاهی رسید، فرمان داد تمامی ندیمه های "چین" و کارگران ساخت آرامگاه همراه جسد "چین" دفن شوند.

طبق دو کتاب تاریخی "هان شو" و " شوی جین جو"، آرامگاه امپراتور "چین شی هوان" در سال 206 قبل از میلاد توسط "شیان یو" ویران شد. "لی دائو یوان" سلسله "وی شمالی" در کتاب "شوی جین جو" آورده است: پس از ورود "شیان یو" به شهر "شیان یانگ" پایتخت سلسله "چین" ، انتقال اشیای آرامگاه توسط 300 هزار نفر ظرف سی روز نیز به پایان نرسید. سپس دزدان تابوت مسی را دزدیدند. به دلیل آن، یک چوپان برای جستجوی گوسفندان گم شده خود با مشعل وارد آرامگاه شد و به دلیل بی احتیاطی، وی آرامگاه آتش گرفت و ویران شد. گفتنی است که آتش پس از 90 روز هنوز خاموش نشده بود. این شایعه در چین بسیار رایج است.


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی