معبد " یون هه گون "

فلات" چین های و تبت " و اطراف ان در غرب چین ،از مناطق تبتی نشین چین است. در این منطقه پهناور چشم انداز طبیعی رود ها و کوههای پوشیده از برف و سر چشمه های رودها و معابد بودایی تبتی بسیار دیده می شود.

معبد " یون هه گون "

در شرق این فلات معبد "لا پولن" مجموعه معماریهای درخشان - معماریهای کنار کوهها و روبروی رود قرار دارد. در این معبد قصرهایی با بام طلایی رنگ و برجهایی با طلا رو کش شده و مجموعه بناهایی با کاشی کاری سبز رنگ به چشم می خورد. این معبد یکی از معابد معروف دین بودای تبت چین است که در سال 1709 ایجاد شده و مرکز دین بودای تبت و عالی ترین مدرسه بودایی در شمال غربی چین محسوب می شود. شمار راهبان این معبد در دوران شکوفایی ان به 4000 نفر می رسید.

این معبد جمعا شش دانشکده را شامل می شود یکی از انان دانشکده پزشکی مخصوص مطالعه در باره داروهای تبتی است. راهبان (لامایان ) یعنی دانشجویان این دانشکده در یکی ازحیاط های این معبد درس می خوانند .آنان هر سال برای جمع اوری دارو های طبی به کوهها می روند و پس از تهیه دارو به درمان بیماران می پردازند و آن را کار نیک می دانند .

شمار تحصیل کردگان بیش از 130تن است و تحصیل آنان شش سال ادامه دارد. بام یکی از قصرهای بزرگ در این معبد با بیش از یک صد کیلو طلا روکش شده است که در اطراف ان سجادها به عبادت می پراختند .

انان به عنوان تعظیم سر به خاک سوده و چهار دست و پا راه می رفتند و بعضی دیگر به سرعت دور این قصر می گشتند و لااقل سه هزار با ر این کار را انجام می دادند. در این معبد سه گنجینه هنری نگه داری می شود که نقاشی های دیواری ، گل کره ای و " تان چن" است. "تان چن " در فعالیت های مذهبی معبد انجام می شود . به این معنا که منظره دنیای بهشت در دین بودا نقش می بندد.نقاشی دیواری بودا ی تبتی روی پارچه تهیه و سپس بر دیوار چسبانده می شود و با نقاشی دیواری ملیت هان فرق دارد.این معبد یکی از واحدهای مورد محافظت از کشفیات مهم چین است. هر سال گردشگران زیاد ی به این ناحیه سفر می کنند و هر سال کنفرانس دین بودای تبتی در ان برگزار می شود.شایان ذکر اینکه زندگی راهبان یعنی تحصیل کنندگان این معبد بسیار خوب است انان مجهز به تلفن و کامپیوتر و تلفن همراه هستند. .

معبد دیگر برای شما معرفی می شود ، معبد " تان جه سی " درکوه " تان جه " واقع در جنوب شرق ناحیه حومه غربی شهر بیجینگ قرار دارد. این معبد در سلسله" زین" یعنی سال 265 میلادی ساخته شد. معبدی که در منطقه بیجینگ به لحاظ تاریخ قدیمی ترین معبد محسوب می شود. مردم می گوینددر ابتدا معبد تان جه سی ساخته شد و سپس شهر " یان جین " یعنی بیجینگ امروزه پا به عرصه گذاشت. به علت اینکه در حیاط این معبد درختان " جه " کاشته شده از این رو " تان جه سی " نامیده می شده است . معبد یاد شده در پشت قله " یایو جوی " کوه تان جه ساخته شده و اطراف آن را9 قله به شکل سم اسب محاصره کرده است.


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی