کوه لو شان

کوه لوشان در جنوب رود یانگ تسه درشمال استان جیان سی چین قرار دارد نمای کوه بیضی شکل و به طول 29 کیلومتر و عرض 16 کیلومتراست شامل 171 قله کوه می باشد .

بلند ترین قله ان بنام " داحان یان فو " 1474 متر از سطح دریا ارتفاع دارد . کوه لو شان سالانه بیش از 190 روز را در احاطه ابر و مه است و شکل ابرها و مه گوناگون و در حال تغییر است که بسیار زیبا و معجزه اسا بشمار می اید. ابشارهای کوه نیز بسیار شهرت دارد. ارتفاع ابشار مشهور " سان ده چیان" به155 متر می رسد صدای ابشار دره های اطراف را به تکان در اورده و عظمت و ابهت انرا نشان می دهد. بسیاری از مناظر کوه با افراد مشهور و یا امور مذهبی ارتباط فشرده دارد و این به فرهنگ خاص کوه لوشان تبدیل شده و امروزه به شکل اشعار، لوحه ها و حکاکی های روی ضحره ها از افراد نامدار سلسله های گذشته محفوظ مانده است. مکتب"بای لو تون " 800 سال پیش ازطرف " جوسی " دانشمند، فیزیکدان و اموزگار سلسله سون جنوبی ایجاد شده. وی شخصا در این ناحیه تدریس می کرد. مکتب وی در جهان به مکتب اول مشهور است.

در کوه لوشان معابد بودایی و دائویی کلیساهای مسیحی و مساجد اسلامی دیده می شوند که مکان های مهم در تبادلات فرهنگی و مذهبی چین و غرب به حساب می اید. این کوه ییلاقی برای استراحت تابستانی و محلی بسیار خنک است.70 سال پیش خارجیان در این کوه بیش از 600 ییلاق به اشکال گوناگون ساختند. پس از تاسیس چین نو در این ناحیه کوهستانی اسایشگاه کارگری تاسیس گردید. محصولات این کوه فراوان می باشد و یکی از مکانهای تولید چای مرغوب در این کشور به شمار می اید. منابع گیاهی کوه لوشان نیز غنی و دارای بیش از 3000 گونه گیاهی است.

یکی از مناظر زیبای طبیعی کوه " لو شان " آبشارهای آن محسوب می شود که در گذشته نظر صاحبنظران و ادیبان زیادی را جلب کرده و در باره آن شعرها سروده شده و دستخط هایی به عنوان یادگار نگاشته شده است که نشانگر عظمت و زیبایی این آبشارهاست . معروف ترین شعر را لی بای - شاعر سلسله تانگ با عنوان "نگاه به آبشارهای کوه لو شان" سروده است : " تابش خورشید بر بخوردان دود ارغوانی رنگ دیده می شود، اگر از دور دست ها به آبشارنگاه شود همانند رودی آویزان به نظر می آید .جریان آبشار از بالا به طرف پائین بسرعت در حرکت است گویی کهکشان به آسمان نهم افتاده است ." نسل های بعدی این شعر کوتاه را آخرین سرایش شعر قرن ها می دانند.

معروف ترین آبشار کوه لوشان که در جنوب رود یانگ تسه و شمال استان " جیانگ شی " قرار دارد " آبشارسه چشمه" است و " نخستین منظره عجیب و غریب کوه لوشان" نامیده می شود به گونه ای که گردشگران برای تماشای این ابشار به این منطقه می شتابند . زیبایی آن به حدی است که می گویند اگر کسی آبشار سه چشمه را ندیده باشد مهمان کوه لوشان به حساب نمی آید . آبشارسه چشمه از کوه" دایو"به بیرون می ریزد و پس از آن ازپشت قله " وولا" عبورمی کند و از دهانه شمالی پرتگاهی به روی سنگ عظیمی همانند یک سکو می ریزد و بدنبال آن به روی دومین و سومین تخته سنگ جاری می شود . سه نوار جریانی سپید رنگ به طول یک صد متر درهوا رقصان است .


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی