ستون سنگی " وو جه تیان " امپراتوری زنی چین

ستون سنگی " وو جه تیان " امپراتوری زنی چین

در مسجد " تسی ئن " در حومه جنوب شهر"شی آن " مرکز استان شن سی در شمال غرب چین برج " دا یان تا" قرار دارد. این معروف ترین برج باستانی در شی آن است . طبق یاد داشت های تاریخی، مسجد تسی ئن در سال 589 میلادی در سلسله "شو" ساخته شد .تا سلسله تانگ" شیان جوان" اولین رییس راهبان بودایی پس از بازگشت از هند مدارک بسیاری در باره آیین بودا را به همراه اورد .طبق خواست وی برای نگهداری این مدارک گرانبها برج " دایان تا " ساخته شد. بلندای این برج اجری به شکل کلاه فرنگی بیش از شصت و چهار متر و مساحت آن دو هزارو پنجاه متر مربع است. بیرون این برج دارای ساختار شبیه چوبی است و از درون برج به بالاراه یافته است .

برج جمعا هفت طبقه دارد و درهر طبقه چهار در نصب شده است که از طریق آنها می توان بیرون را نظاره کرد . مجسمه سازی در این بنا ساده و با شکوه است. در ابتدااین برج تنها پنج طبقه داشت و شکل آن شبیه برج های هندی بود .نمای بیرون آجری و درون آن خاکی بود و در هر طبقه کتب بودایی نگهداری می شد. پس از ساخت این برج صاحبنظران و شاعران ضمن ورود به برج اشعار خود را بر روی آن نوشتند. گردشگران ضمن دیدار از این برج در مسجد " تسی ئن " طبیعتا به یاد" شین جوان" سلسله تانگ می افتند زیرا وی نخستین رییس راهبان بودایی چین است وی اهل خه نن و مسافر و مترجم و بودایی شناس مشهور درتاریخ چین است .

وی از شهر "چان ان " یعنی شهر "شی ان" امروز حرکت کرد و بدون توجه به طولانی بودن راه و دشواریهای بیشماری وارد هند شد و تحت هدایت استاد مشهور آن کشور علم بودا را فرا گرفته و به میهن باز گشت. وی جمعا 657 کتاب بودایی را همراه خود اورد و به ترتیب در معابد "حون فو " " تسی ئن " و "یو خو" این کتاب ها را باقی گذاشت .پس از ترجمه جمعا 1335 کتاب برای چین باقی ماند . گذشته از این ، وی همچنین تاریخ رسوم و اعتقادات مذهبی وکوه ها و رودهای 28 کشور و منطقه را که وی ظرف 17 سال در سفر به هند با انها آشنایی پیدا کرده بود به کمک دستیاران خود به رشته تحریر در اورد که"یاد داشت سفر به نواحی غربی " نام دارد . نویسنده بنام " وو چن ئن " طبق یادداشت وی یک رمان نگاشت.

شین جوان نخستین رییس راهب بودایی برای نگهداری کتب بودایی به امپراتور "تان گاو زون " سلسله تانگ پیشنهاد کرد برج " دا یا تا " را بسا زد و سرانجام در سال 650 میلادی این برج ساخته شد و در تاریخ بارها مورد تعمیر و مرمت قرار گرفت و اکنون یکی از آثار باستانی کشوری محسوب می شود.


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی