"لیو بان" " گائو جو" سلسله " هان"

"لیو بان" " گائو جو" سلسله " هان"

"لیو بان" امپراتور و بنیانگذار سلسله " هان" غربی بود . وی یکی از دو امپراتور بود که منشأ طبقاتی پایین داشت .

" لیو بان" یک کشاورز زاده و یکی از مقامات کوچک محلی سلسله" چین" ، اما روشنفکر و متین بود. سال 209 قبل از میلاد، "لیو بان " در زادگاه خود مردم را جمع کرده و به قیام دهقانی به ریاست " چن شن " و "وو گوان" پاسخ مثبت داد. بعدها " لیو بان" در راس ارتش وارد " سیان یانگ" پایتخت سلسله " چین " شد و به حکومت سلسله " چین " خاتمه داد. " لیو بان" در پایتخت سلسله " چین " قوانین ظالمانه را لغو کرد و به همین دلیل مورد استقبال مردم قرار گرفت.

بعد از آن " لیو بان" با " سیان یو" در راس ارتش ضد سلسله " چین " به جنگ 4 ساله " چو" و " هان" پرداخت. سال 202 قبل از میلاد، " لیو بان" در راس 300 هزارسرباز " سیان یو" را محاصره کرد که در نتیجه آن " سیان یو" خودکشی کرد و " لیو بان" پیروز شد و سال 202 قبل از میلاد در استان" شاندونگ" خود را امپراتور اعلام کرد و نام سلسله اش را " هان" انتخاب کرد .

"لیو بان" در انتخاب فرد مناسب برای هر کاری ماهر بود. هنگامی که ارتش " لیو بان " وارد " هان جونگ" شد ، مردم یکی پس از دیگری از خدمت نظام می گریختند از جمله فردی به نام " هان سین" . " سیا هه " مشاور " لیو بان" خود به دنبال " هان سین" بود . بعد از آنکه " هان سین" با " سیا هه" بازگشت، " سیا هه " او را به " لیو بان" معرفی کرد. " هان سین" هنوز آشنایی زیادی با مسایل نداشت ، اما " لیو بان" پیشنهاد "سیا هه" را قبول کرد و " هان سین " را به عنوان یک ژنرال بزرگ در ارتش منصوب کرد. بعدها " هان سین " در فتح مناطق مختلف خدمات برجسته ای به " لیو بان"ارایه کرد .

خطرناکترین حادثه ای که "لیو بان" در جریان فتح کشور با آن برخورد کرد،ضیافت" هونگ من" بود. در آن زمان نیروی ارتش " سان یو" از "لیو بان" قویتر بود و وی برنامه داشت که "لیو بان"را از بین ببرد و خود امپراتور شود. در جریان ضیافت"هونگ من" در " سان یو" ، " سیان جوان" ژنرال بزرگ " سیان یو" به بهانه به اهتراز در آوردن شمشیر جهت سلامت مهمانان کوشید تا "لیو بان " را بکشد. " لیو بان" نیز وانمود کرد که قصد خروج از اتاق را دارد ؛ اما در حفاظت " فان کوا" نگهبان خود به پایگاه ارتش برگشت. ضیافت" هونگ من" در تاریخ شهرت دارد . بعد از آنکه " لیو بان" فرار کرد، نیروهایش را جمع کرد و سرانجام "سیان یو" را شکست داد و سلسله" هان غربی" را ایجاد کرد.

بعد از آنکه " لیو بان" امپراتور شد،برای از سرگیری و پیشرفت تولید سلسله تدابیری اتخاذ کرد. "لیو بان" زندانیهای سراسر کشور را آزاد کرده و برده ها را آزاد نمود و سربازان را از خدمت مرخص کرد . سپس بیکاری را از بین برد و نظام قدیم و اقامت طبق خدمات نظامی را که در سلسله " چین" اجرا می شد، ایجاد کرد.


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی