هان فی جی" --- چکیده اندیشه مکتب قانون پرستها

هان فی جی" --- چکیده اندیشه مکتب قانون پرستها

" هان فی جی" فیلسوف، چکیده اندیشه مکتب قانون پرستها و نویسنده نثر معروف در دوران کشورهای جنگجو (سال 475 ق ل --- سال 221 ق ل) است . اندیشه مکتب قانون پرستها که توسط وی ایجاد شد، برای پیدایش نخستین کشور واحد چین با سیستم تمرکزقدرت اساس تئوریک فراهم کرد.

" هان فی جی" در قرن سوم قبل از میلاد زندگی می کرد و یکی از اشراف کشور "هان" در اواخر دوران کشورهای جنگجو بود .

در دورانی که " هان فی جی" زندگی می کرد، کشور" هان" روز بروز ضعیف تر می شد. وی چند بار نامه هایی به شاه کشور " هان" نوشت و پیشنهاد اصلاحات را مطرح کرد. اما شاه قبول نکرد. بدین جهت وی طبق تجربیات و درسهای اداره کشور در تاریخ و اوضاع جامعه واقعی مقالاتی که بیش از 10 هزار کلمه دارد،نوشت و آنرا به عنوان کتاب"هان فی جی" تالیف نمود . این مقاله ها در کشور" هان" مورد توجه قرار نگرفت، اما مورد پسند " چین شی هوان" بود .

" چین شی هوان" به کشور" هان" حمله کرد و شاه کشور"هان" " هان فی جی" را به عنوان پیام آور صلح به کشور" چین" فرستاد و " چین شی هوان" وی را در " چین" نگهداشت تا او را محترم داشته و به کار بگمارد . " لی سی " نخست وزیر کشور" چین" همکلاس " هان فی جی" بود و می دانست که توانایی " هان فی جی" از وی بالاتر است و به علت حسادت با سخنهای افتراآمیز در برابر " چین شی هوان" وی را گناهکار معرفی کرد. " چین شی هوان" سخنهای افتراآمیز را به گوش گرفت و وی را در زندان مسموم کرد و کشت.

کتاب " هان فی جی" اثر عمده " هان فی جی" اثر چکیده اندیشه مکتب قانون پرستها است . این کتاب 55 مقاله دارد و اکثر آن آثار خود " هان فی جی " است. در آن وقت در محافل اندیشه چین مکتب کنفوسیوس و مکتب نمایندگان مشهور بودند. "هان فی جی " به اندیشه مکتب کنفوسیوس که طرفدار سیاست خیر خواهی است، حمله کرد و طرفدار حکمرانی طبق قانون بود. از زمان ایجاد سلسله " چین" اندیشه " هان فی جی" در ایجاد حکومت مطلقه فئودالی سلسله های مختلف بسیار تاثیر گذاری بود.

در مقاله های " هان فی جی" تحلیل و استدلال های دقیقی وجود دارد . مثلا در مقاله " وانگ جن" 47 راه برای تحت انقیاد گرفتن کشور مورد تحلیل قرار گرفته است که کم نظیر می باشد .

" هان فی جی" با استفاده از حکایتهای اخلاقی و دانش تاریخی فراوان به عنوان مدارک تحلیل تئوری مجرد را تشریح می کرد و بطور زنده تئوری مکتب قانون پرست های وی و نظرات عمیق وی در جامعه و زندگی نمایان بود . بسیاری داستان های حکایتهای اخلاقی به علت دلالت ضمنی فراوان و داستان های زنده اصطلاح و نقل قول ادبی شده است و هنوز مورد استفاده وسیع مردم می باشد .اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی