سو وو

سو وو

داستان چراندن گوسفندان " سو وو" داستانی معروف در چین است. بر اساس این داستان " سو وو" در محیط فوق العاده سخت زندگی می کرده و از خطرها نمی هراسیده و همیشه اعتقاداتش را حفظ می کرده است

" سو وو" از مردم سلسله " هان" چین در قرن یکم قبل از میلاد بوده است . در آن وقت روابط سلسله "هان" در منطقه مرکزی و " شیون نو" مقامات اقلیت نشین شمال غربی گاهی خوب و گاهی بد بود. سال 100 قبل از میلاد،" چان یو" پیشوای جدید مقامات " شیون نو" به مقام ریاست رسید و امپراتور سلسله " هان" برای ابراز دوستی " سو وو" را اعزام کرد . وی در راس بیش از یکصد نفر با اموال فراوان به عنوان نماینده به نزد " شیون نو" سفر کرد. " سو وو" وظیفه اش را انجام داد و قصد داشت به همراه کسانی که با او بودند به کشورش باز گردد اما آنها گرفتار شورش های داخلی " شیون نو" شدند و بعد از آن نیز دستگیر

گشتند .از آنها خواسته شد که به سلسله هان خیانت کرده و تسلیم قدرت پیشوای " شیون نو" شوند.

در همین دوران " چان یو" مامور دیگری فرستاد تا " سو وو" را نصیحت کرده و به وی وعده مقام عالی و حقوق بالا بدهد . با این حال " سو وو" با الفاظ محکم و جدی این پیشنهاد را رد کرد. " شیون نو" می دانست که نصیحت فایده ای ندارد تصمیم به شکنجه این گروه به شکلی سخت و بیرحمانه گرفت . آن زمان فصل زمستان بود ." چان یو" فرمان داد که " سو وو" را در یک سرداب حبس کرده و او را از خوردن آب و غذا منع کنند . وی امیدوار بود که " سو وو" در اراده خود تغییر دهد. بعد از چند روز، " چان یو" دید که " سو وو" که نزدیک به مرگ است و نمی خواهد تسلیم شود . لذا مجبور شد که " سو وو" را از سرداب بیرون آورد.

"چا یو" به ایمان " سو وو" احترام می گذاشت و نمی خواست " سو وو" را بکشد . اما به او اجازه نداد که به کشورش بازگردد. وی تصمیم گرفت که " سو وو" را به دریاچه بالکان سیبری تبعید کند تا در آنجا گوسفند چرانی کند . قبل از حرکت، " چان یو" به " سو وو" گفت :اگر روزی گوسفند نر بره ای به دنیا آورد، به تو اجازه می دهم به منطقه مرکزی برگردی.

بعد از جدا شدن از همراهان، " سو وو" به دریاچه بالکان تبعید شد . در آنجا نیز راه گریزی وجود نداشت . یگانه همدم " سو وو" وسیله ماموریت او از سلسله " هان" بود و بقیه نیز گوسفند بودند . " سو وو" هر روز با این وسیله که شبیه چوب گوسفند چرانی بود گوسفندان را به چرا می برد و امیدوار بود روزی بتواند به کشور خود برگردد. روزبروز و سال به سال مو ها و ریش هایش سفید شد.

در دریاچه بالکان " سو وو" برای 19 سال گوسفند چرانی کرد . اما بعد از این مدت " سیون نو" که زندانی شده بود ، در گذشت . در کشور " سو وو" امپراتور پیر نیز در گذشت و پسر امپراتور به این مقام رسید . " چان یو" جدید سیاست آشتی را با سلسله " هان" اجرا کرد و امپراتور سلسله " هان" فورا فرستاده ای برای بازگردان " سو وو " به آن کشور اعزام کرد .

" سو وو" در پایتخت سلسله " هان" مورد استقبال گرم قرار گرفت. از مقامات دولتی تا مردم همه به این قهرمان ملی احترام می گذاردند . بیش از دو هزار سال گذشته است اما " سو وو" هنوز الگوی اخلاقی چینی هاست .اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی