سون وو --- نیای کارشناسان فنون لشگرکشی و تدابیر جنگی

سون وو --- نیای کارشناسان فنون لشگرکشی و تدابیر جنگی

سون وو" کارشناس فن لشگرکشی و تدابیر جنگی در قرن ششم قبل از میلاد است . او بسیار نامدار است. " سون زه بینگ فا" اثر وی بزرگترین اثر تئوری قدیمی نظامی چین است . " سون وو" مورد احترام کارشناسان فن لشگرکشی و تدابیر جنگی قدیمی و معاصر در داخل و خارج است .

" سون وو" سال 551 قبل از میلاد در دوره بهار و پاییز به دنیا آمد. " سون وو" اهل کشور " چی " بود و در 19 سالگی به کشور "وو" واقع در شرق چین آمد و در حومه " وو دو" ( شهر " سو جو" کنونی) کتاب نظامی خود را نوشت. " سون وو" توسط " وو زه سو" مقام بزرگ کشور " وو" به شاه " وو" معرفی شد و 13 مقاله نظامی را به شاه " وو" تسلیم کرد. شاه " وو" بعد از خواندن آن آفرین گفت و از او درخواست کرد که با ندیمه ها تئوری خود را تمرین کند.

" سون وو" 180 ندیمه را به دو تیم تقسیم کرد و دو زن زیبای مورد پسند شاه " وو" را به عنوان رییسان این تیم ها انتخاب کرد . " سون وو" با زدن طبل فرمان می داد، اما ندیمه ها فرمانبرداری نمی کردند و می خندیدند و بازی می کردند. " سون وو" زمانی که نتوانست آنها را محدود کند ، فرمان قتل دو رئیس این تیم ها را صادر کرد . شاه " وو" بلافاصله شفاعت کرد، اما " سون وو" قاطعانه با این شفاعت موافقت نکرد و آن دو زن زیبا را کشت . او دو نفر دیگر را به عنوان رئیسان تیم ها منصوب کرد و به تمرین سربازان ادامه داد. هنگامی که " سون وو" مجددا طبل می زد و فرمان می داد،ندیمه ها جرأت بازی نداشتند و اقدمات آنها کاملا با اصول مناسب و بسیار منظم بود. شاه " وو" با شیوه " سون وو" آشنا شد و خشم او از بین رفت و " سون وو" را به مقام ژنرالی گماشت.

در تمرینات جدی تر " سون وو"، کیفیت ارتش کشور" وو" را بطور مشخص ارتقا بخشید . در سالهای بعد " سون وو" به دو نسل شاه "وو" یاری رساند و در جنگها بر شاهان کشورهای دیگر پیروز شد.

سال 482 قبل از میلاد، شاه " وو" در میان کشورهای دیگر به جایگاه رئیس قدرتمند شاهان دست یافت . " سون وو" با کمال دقت ارتش را تمرین می داد و تدابیر و خدعه های نظامی را تنظیم می کرد و برای انجام امور مختلف برای شاه " وو" سهم بزرگی ادا می نمود.

همگام با ارتقای روزافزون جایگاه رئیس قدرتمند کشور " وو" در میان شاهان، " فو چائی" شاه " وو" بتدریج خود را مصون از خطا دانست و به نصیحت های صمیمانه گوش نداد . " سون وو" در این دوران به کوهستان پناه برد و گوشه نشین شد. او طبق تجربیات خود در تمرین ارتش ، فرماندهی و جنگها 13 مقاله نظامی را تجدید نظر کرد تا کاملتر شود .

با وجود آنکه " سون زه بینگ فا" تنها 13 مقاله و بیش از 6 هزار کلمه دارد، اما سیستم کامل تئوری نظامی " سون وو" را نشان می دهد و بسیاری آن را اولین کتاب نظامی قدیمی جهان می دانند . تئوری تدبیر و تئوری فلسفی تشریح شده در این کتاب بطور وسیع در زمینه های نظامی،سیاسی،اقتصادی مورد استفاده قرار گرفته است .اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی