جیان جن چینی

جیا ن جن" اهل شهرستان " جیانگ جو" استان " جیان سو" واقع در شرق چین بود . سال 708 میلادی،" جیا ن جن" 21 ساله بود و در " چانگ آن" رسما راهب شد. در میان 40 سال بعد از آن او به تشریح کتاب های مقدس، ساخت معبد ها و مجسمه ها پرداخت. تعداد افرادی که از طرف او به عنوان راهب معرفی شدند، به بیش از 40 هزار نفر رسید که در میان آنها بسیاری افراد راهبان برجسته ای بودند . " جیا ن جن" در میان پیروهای مذهب بودا جایگاه عالی داشت.

سال 743 ، " رونگ ری" و " پو جائو" راهبان ژاپنی از او دعوت کردند که برای آموختن اصول عقاید دین بودا به ژاپن سفر کند. " جیا ن جن" با خوشحالی قبول کرد و آماده شد به همراهی 21 شاگرد دیگرش به طرف شرق کشتیرانی کند. اما موفق نشد سفرش را کامل کند.

بار دوم کشتی نظامی خرید و تعداد شاگردان و همراهانش به 85 نفر رسید. اما وقت زیادی نگذشت که کشتی از مسیر اصلی دور شد، با امواج و باد برخورد کرد و خراب شد و مجبور بود که برای تعمیر آن دست بکار شود . بعد از تغییر کشتی ، برای سومین بار سفر دریایی آغاز شد و در دریای نزدیک قاره به صخره ها برخورد کرد و باز هم او موفق نشد.

سه بار شکست نتوانست " جیا ن جن" را متوقف کند . سال 744 آماده سفر به شرق و کشتیرانی دوباره شد اما به علت جلوگیری دولت از این سفر برگشت. سال 748 " جیا ن جن" که 61 سال داشت، چهارمین سفر به شرق را آغاز کرد اما به دلیل توفان مسیرش را تغییر داد و به جزیره " های نن" واقع در جنوب چین رسید. بعد از آن پنجمین سفر به شرق هم شکست خورد. این بار خسارات زیادی وارد آمد و " رونگ ری" راهب ژاپنی و " شیانگ یان" شاگرد " جیا ن جن" یکی پس از دیگری به علت مریضی در گذشتند و خود " جیان جن" به دلیل خستگی بی نهایت بینایی اش را از دست داد .

بعد از 5 سال، " جیا ن جن" تصمیم گرفت بار دیگر به ژاپن برود .19 م اکتبر سال 753، وی " یانگ جو" را ترک گفت و 20 م دسامبر این راهب کور سرانجام به خاک ژاپن رسید و مورد استقبال راهبان بودایی ژاپن قرار گرفت. بعدها دربار ژاپن حق معرفی افراد به عنوان راهب ها را به وی داد و معبدی ساخت که زیر نظر او بود. بعد از آن او به اتفاق شاگردان معبد " تانگ لو جائو تی" را ساخت که همان معبد " تانگ جائو تی" معروف ژاپن در حال حاضر است. مه سال 763، این راهب در سن 76 سالگی در گذشت و جنازه او در ژاپن به خاک سپرده شد.

" جیا ن جن" در ژاپن 10 سال زندگی کرد و برای پیشرفت فرهنگ ژاپن و مبادلات فرهنگ چین و ژاپن سهم عظیمی ادا نمود. فرهنگ و هنری که " جیا ن جن" به ژاپن منتقل کرد ، بخش عمده فرهنگ " تیان پین" ژاپن است . هسته فرهنگ " تیان پین" فرهنگ دین بودا بود و برجسته ترین سهم " جیا ن جن" برای ژاپن در زمینه دین بودا همین بخش بوده است . در زمینه هنر ساختمان معبد های دین بودا ، " جیا ن جن" طبق ساختمان های معبدهای چین معبد " تانگ جائو تی" را ساخت و این معبد نمونه ساختمانی برای ساخت معبد در ژاپن

بوده است . مجسمه رنگ خشک در هنر " تیان پین" مهمترین اثر هنری به حساب می آمده است . مجسمه " جیا ن جن" بعد از درگذشت وی مجسمه رنگ خشک بود و این شیوه مجسمه سازی توسط شاگردان " جیا ن جن" به ژاپن آورده شد.

" جیا ن جن" همچنین طب چینی را به ژاپن آورد و خود مادر امپراتور " گوانگ مینگ" ژاپن را معالجه کرد. با وجود آنکه وی نابینا بود، اما به درستی از داروها استفاده کرد.

" جیا ن جن" در این 10 سال هر روز برای توسعه دوستی مردم چین و ژاپن تلاش می کرد و در تاریخ مبادلات فرهنگی خدمات زیادی انجام داد. سال 1973، " دنگ شیائو پینگ" معاون نخست وزیر وقت چین از معبد " تانگ جائو تی" ژاپن دیدار کرد و درخواست راهب این معبد را پذیرفت یعنی اینکه مجسمه " جیان جن" را برای آنکه خویشاوندان وی نیز آن را ببینند به چین باز گرداند . 19 م آوریل سال 1980 ، مجسمه " جیان جن" در شهر" یانگ جو" نمایش داده شد و مورد استقبال مردم قرار گرفت.اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی