عید " چون یانگ"

نهمین روز ماه نهم به تقویم کشاورزی چین مصادف با " عید چون یانگ " یکی از عیدهای مهم چین است. مردم چین در این روز با خانواده خود به کوهنوردی می روند و ضمن تماشای مناظر زیبا و گل های داودی، "کیک گل" نوعی از غذای سنتی چین را صرف می کنند.

در چین قدیم، مردم معتقدبودند که شماره 9 شماره خوبی است و علامت مثبتی ست.زیرا نهمین روز ماه نهم دو عدد 9 دارد و بر اساس این مردم چین در این روز جشن می گیرند و آداب و رسوم سنتی خصوصی را حفظ می کنند.

مثل همه عیدهای سنتی چین، عید " چانگ یانگ" نیز داستان خاص خود را دارد: در قرن سوم قبل از میلاد، مردی به نام" فی چانگ فانگ" بسیار نیرومند بود و توانائی فوق العاده ای داشت. جوانی که " هانگ جین" نام داشت بسیار به " فی چانگ فانگ" علاقه داشت . روزی تصمیم گرفت مهارت را بیاموزد. " فی چانگ فانگ " به " هانگ جین" گفت: نهمین روز ماه نهم، فاجعه بزرگی برای خانواده وی پیش خواهد آمد.

بهتر است که برای جلوگیری از این فاجعه آماده شود. " هانگ جین " بسیار نگران شد و از استاد خود خواست که روشهای جلوگیری از فاجعه را به او بیاموزد. " فی چانگ فانگ" گفت: در این روز، چند کیسه قرمز را تهیه کن و در داخل آن گل " جو یو" یکی از گیاهان داروئی چین را قرار بده، همه باهم به بالای کوه بروید و شراب گل داودی بنوشید." " هانگ جین" بادقت این کارها را انجام داد و در بامداد نهمین روز ماه نهم با اعضای خانواده اش به کوه رفت. یک روز بعد، حیوانات خانگی مردند اما " هانگ جین" و خانواده اش سالم ماندند.

از آن پس ، کوهنوردی ، استفاده از گل " جو یو" و نوشیدن شراب داودی در عید " چون یانگ" به یک رسم سنتی چین تبدیل شده و تا امروز پس از دو هزار سال حفظ شده است.

مردم چین در عید " چون یانگ" گرد آمده و با هم جشن می گیرند. در باره این عید شعر معروفی وجود دارد : دور از زادگاه زندگی می کنم و در ایام عیدها دلم برای خانواده تنگ می شود. آیا وقتی که برادرم به کوهی رود، با دیدن گل " و یو" مرا به یاد می آورد؟

رسم دیگری عید " چون یانگ" خوردن کیک گل است. این کیک از برنج شفئیه و عناب درست می شود و روی آن رنگارنگ است. در زبان چینی تلفظ " کیک" با واژه " بالا" یکسان است. مردمی که در دشت زندگی می کنند با خوردن این کیک ورزش کوهنوردی را نیز به یاد می آورند. عید " چون یانگ" هم " عید سالمندان " نام دارد. زیرا تلفظ " 9" در زبان چینی با واژه " طولانی" یکسان است. بر اساس این ، مردم چین اعتقاد دارند اگر در این روز برای سالمندان آرزو شود آنها عمر طولانی خواهند داشت.اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی