معبد " فا من " استان " شان سی "

معبد " فا من " در شهرستان " فو فونگ " استان " شان سی " چین واقع بوده و معبدی معروف و مروارید شکل است که بقایای جسد ساکیامونی موسس دین بودا در آنجا نگهداشته می شود .آوریل سال 1987 ، باستان شناسان چین در جریان بازسازی برج بودایی معبد " فا من " متوجه شدند که زیر پایه این برج یک کاخ زیر زمینی وجود دارد . آثار پرارزش در داخل آن جهان را تکان داد و کشف مهم دیگری پس از گودال مجسمه های چوبی و سفالی جنگجویان و اسب های دفن شده در استان " شان شی " محسوب می شود .

معبد " فا من " در شهرستان " فو فونگ " واقع در 120 کیلومتری غرب شهر " شی آن " واقع است و در سلسله " وی " شمالی ( حدود سال 499 میلادی ) تاسیس شد . معبد " فا من " در سلسله تانگ در حدود قرن 7 میلادی بسیار پرشکوه بود . دولت این سلسله با پرداخت پول و صرف نیروی انسانی این معبد را توسعه داد . سرانجام این معبد به سالن عظیمی با 24 حیاط تبدیل شد . راهبان این معبد بیش از 5000 نفر بودند . این معبد بزرگترین و پردامنه ترین معبد آن زمان در پایتخت سلسله " تانگ " بود .


معبد " فا من " استان " شان سی "

بر اساس یادداشت ها و مدارک مذهب بودا ، پادشاه کشور " تیان جو " ( هند امروز) برای پخش دکترین بودا در دفن مروارید ( بقایای جسد ساکیامونی ) 4000 معبد در مناطق مختلف جهان و 19 معبد در چین تاسیس کرد که معبد " فا من " یکی از آنها است .به سبب آنکه مروارید شکل جسد ساکیامونی زیر معبد " فا من " دفن شده ، این معبد بسیاری پیروان مذهب بودا را جلب کرده و در جهان شهرت یافته است و به عنوان معبد معروف مذهب بودا شناخته می شود . بر اساس یادداشت های تاریخی چین ، 8 پادشاه سلسله " تانگ " چندین بار این مروارید شکل را به داخل کاخ سلطنتی برده و بسیاری گنجینه ها به کاخ زیر زمینی معبد " فا من " اعطا کردند . ولی بعدها به سبب نبردها و زمین لرزه معبد " فا من " دیگرشکوه گذشته را نداشت .

در سال 1981 میلادی ، معبد " فا من " به سبب بارش باران ویران شد . در سال 1987 میلادی ، استان " شان سی " گروه باستان شناسی معبد " فا من " را به منظور کشف پایه این معبد ایجاد کرد . کاخ زیر زمینی سلسله " تانگ " معبد " فا من " که 1113 سال پنهان بود ، دوباره درهایش را به روی جهان گشود . کاخ زیر زمینی این معبد 4/21 متر طول و 48/31 متر مربع دارد و شامل شش بخش راهرو ، صحنه ، کانال ، اتاق مقابل، اتاق میانی و اتاق عقبی است .

در این کاخ بسیاری آثار باستانی سلسله " تانگ " نگهداری می شود . بعضی از آنها مروارید شکل ( بقایای جسد ساکیامونی ) و بعضی از آنها ظروف طلایی ، نقره ای و مروارید ، یشم ، ظروف شیشه ای ، چینی ، لباس ابریشمی هستند که مردم برای استقبال و یا مشایعت این مروارید شکل تقدیم می کردند . از خاک بیرون آوردن این مروارید شکل در این کاخ زیر زمینی امر مهمی در محافل مذهبی بودا در چین و کشورهای خارجی و نیز تاریخ فرهنگی جهان محسوب می شود .


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی