آرامگاه " مان چنگ " و لباس یشمی سوزن دوزی شده با طلا

در دوران سلسله " هان " غربی چین ( سال 206 قبل از میلاد - سال 8 میلادی ) مردم باورداشتند که یشم می تواند جسم را بطور کامل حفظ کند . بدین سبب پس از در گذشت امپراتوران و اشراف همیشه لباسی شبیه زره بر آنها می پوشاندند . این نوع لباس ؛ لباس یشمی بود که تکه های یشمی با نخ طلایی در تهیه آن بکار رفته بود و " جین لیو یو ای " نامیده می شود . در سال 1968 میلادی ، در شهرستان " مان چنگ " استان " حه به" چین واقع در شمال این کشور برای نخستین بار این نوع آثار پرارزش از خاک بیرون آورده شد .

آرامگاه " مان چنگ " سلسله " هان " در شهرستان " مان چنگ " استان " حه به" که با بیجینگ حدود 200 کیلومتر فاصله دارد ، واقع است . این آرامگاه مشترک " لیو شنگ " پادشاه کشور " جونگ شان " کشور تابع سلسله " هان " غربی و همسرش می باشد . در کتب تاریخی آمده است که " لیو شنگ " در سال 154 قبل از میلاد به عنوان نخستین پادشاه کشور " جونگ شان " بر مسند پادشاهی کشور " جونگ شان " نشست و حدود 42 سال بر این کشور حکمفرمایی کرد .

آرامگاه " لیو شنگ " در یک کوه ساخته شد و کلیه این کوه آرامگاه او بود . این آرامگاه شامل چند غار با نقشهای مختلف است مانند اتاق خوب ، اتاق پذیرایی و سالن موسیقی . کلیه این آرامگاه ها همانند یک کاخ پادشاهی غاری پرشکوه است .

از لحاظ ساختار آرامگاه می توان متوجه شد که این آرامگاه با دقت طراحی شده و ساخت آن بسیار دشوار و دوره ساخت طولانی بوده است . حفر یک غار برای آرامگاه حتی با استفاده از روش های مدرن به بیش از یکصد نفر و حدود یک سال زمان نیاز دارد .

بسیاری از آثار باستانی از آرامگاه " لیو شن " بیرون آورده شده است . همه این آثار با نظم خاصی ایجاد شده است . از میان همه این آثار ظروف سفالین بیشتر بوده و ظروف برنزی ، آهنی ، طلایی و نقره ای هم زیاد است . از این میان لباس یشمی سوزن دوزی شده با طلا بسیار معروف است .

این لباس با تکه های یشمی مربع مستطیل ، چهار گوش ، ذوزنقه ، سه گوش و چند گوش ساخته شده است . گوش های تکه های یشمی سوراخ دارد و با نخ طلایی سوزن دوزی شده است . لباس مذکور به 5 بخش سر ، کت ، شلوار ، دستکش و کفش تقسیم می شود . این لباس نزدیک به دو متر طول دارد و جمعا با 2498 تکه یشم ساخته شده است . در داخل بخش سر این لباس نیز توپی چشم ، بینی ، گوش و دهان دیده می شود . جعبه کوچکی در بخش میانی لباس برای پوشاندن آلت تناسلی و توپی مقعد نیز با یشم ساخته شده است .

کارشناسان متوجه شده اند که تشریفات ساخت لباس یشمی سوزن دوزی شده با طلا بسیار پیچیده است . اول باید یشم بزرگ را تکه تکه کرد و بر اساس شکل های مختلف بخش های بدن انسان به تکه های نازک سایید و سپس گوشه های این تکه یشمی را سوراخ کرد . نتایج بررسی نشان می دهد که بعضی درزهای این تکه ها فقط صفر ممیز سه میلی متر و قطر این سوراخ فقط یک میلی متر است . این هنر دستی به همین سبب ارزش بالایی دارد .


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی