کشور قدیمی " یه لانگ "

" یه لانگ زی دا " در زبان چینی یک ضرب المثل است و کنایه از خود بینی است . این ضرب المثل ازداستان کشور قدیمی به نام " یه لانگ " واقع در جنوب غرب چین در بیش از دو هزار سال پیش سرچشمه می گیرد . کشور قدیمی " یه لانگ " قبلا در فلات " گوی جو " چین واقع بود ولی بعدها مانند شهاب ناپدید شد . در اوائل قرن 20 باستان شناسان چین گروهی از آرامگاه قدیمی در شهرستان " حه جانگ " استان " گوی جو " کشف و برای نخستین بار روبند مرموز کشور قدیمی " یه لانگ " باز شد .

سپتامبر سال 2001، 108 آرامگاه کشور قدیمی " یه لانگ " در دهکده " که له " در شهرستان " حه جانگ " استان " گوی جو " واقع در جنوب غرب چین از خاک بیرون آورده شد . در جریان آن بسیاری آثار باستانی نیز از خاک بیرون آورده شد که دارای اهمیت بزرگی برای تحقیق و مطالعه فرهنگ و تاریخ کشور قدیمی " یه لانگ " است . بدین سبب این عملیات استخراج یکی از 10 عملیات باستان شناسی بزرگ چین در سال 2001 خوانده می شود . کشور قدیمی " یه لانگ " حکومت قدرتمند اقلیت ملی در منطقه جنوب غرب چین بود و احتمالا از قرن 3 قبل از میلاد تا قرن اول میلادی حدود دویست سال حیات داشته است . قرن دوم قبل از میلاد " سی ما چیان " تاریخ شناس معروف سلسله " هان " غربی همراه با فرستاده های ویژه این سلسله به حکومت های اقلیت های ملی در منطقه جنوب غرب چین سفر کرد . وی در کتاب تاریخی به نام " شی جی " نوشت : از میان حکومت های قبیله ای این منطقه ، کشور " یه لانگ " قدرتمندترین حکومت و دارای 100 هزار سرباز است . قایق های روی رودخانه متعلق به اهالی کشور " یه لانگ " بوده و بسیار پرشکوه است . پادشاه کشور " یه لانگ " هنگام ملاقات و گفتگو با فرستاده ویژه سلسله " هان " غربی پرسید : آیا سلسله " هان " شما بزرگتر است یا کشور " یه لانگ" در آن زمان سلسله " هان " بر اکثر مناطق چین حکمفرمائی می کرد اما کشور قدیمی " یه لانگ " در منطقه کوهستانی دور دست واقع بود . پادشاه " یه لانگ " اختلاف فاحش نیروهای دو کشور را نمی دانست و به همین سبب چنین سوالی را مطرح کرد . بدین سبب ، " یه لانگ زی دا " به عنوان یک ضرب المثل کنایه از خود بینی است و این داستان به عنوان یک لطیفه در میان توده های مردم شایع شده است و این داستان نیز گواهی وجود کشور قدیمی " یه لانگ " در حدود دو هزار سال پیش می باشد .

کشور قدیمی " یه لانگ " فرهنگ گوناگون در شرف تکوین است . پس از نابودی این کشور ، به سبب تغییر حکومت ، انتقال ملیت ها و فقدان اسناد تاریخی ، تاریخ کشور قدیمی " یه لانگ " همواره بغرنج و مبهم و به یک راز لاینحل در تاریخ اقلیت های چین تبدیل شد . اکثر سرزمین های کشور قدیمی مذکور در داخل استان " گوی جو " امروز چین بود . مطالعات فرهنگ کشور قدیمی " یه لانگ " پروژه مهم اداره باستان شناسی استان مذکور است . در گروه آرامگاه ها در دهکده " که له " شهرستان " حه جانگ " ، کارشناسان و باستان شناسان آداب و رسوم ویژه کشور قدیمی " یه لانگ " را پیدا کردند و این کشف یکی از ده کشف جدید باستان شناسی چین در سال 2001 محسوب می شود.


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی