غارهای " دون هوانگ

غارهای " دون هوانگ " واقع در شمال غرب چین گنجینه هنری بزرگی محسوب می شود و پردامنه ترین غارها در میان چهار گروه غارهای چین است . در این غارها هنر حکاکی سنگ بیش از ده سلسله چین در نزدیک به یک هزار سال گذشته نشان داده شده است و نیز پردامنه ترین خرابه های مذهب بودای جهان می باشد که بطور کامل حفظ شده است .

در حومه شهر " دون هوانگ " استان " گان سو " واقع در شمال غرب چین کوهی به نام " مینگ شا شان " وجود دارد . در پرتگاه شرقی این کوه ، نزدیک به دو کیلومتر از جنوب به شمال غارهای پنج طبقه حکاکی شده است . این غارها بسیار با شکوه بوده و غارهای معروف " مو گائو کو " " دون هوانگ " جهان نامیده می شود .

شکل گیری این غارها به سال 366 میلادی باز می گردد . روزی ، راهب بودایی به نام " له جون " به " دون هوانگ " سفر کرد . در کوه " مینگ شا شان " نور تابناکی خاصی را دید . گویی هزاران بودا در میان این نورها دیده می شوند . راهب گمان کرد که اینجا ناحیه مقدسی است . بدین سبب از مردم خواست روی پرتگاه نخستین غار بودا را حکاکی کنند . از آن به بعد ، پس از گذشت چند سلسله شمار غارها بیشتر شد و تا سلسله " تانگ " در قرن 7 جمعا به بیش از یک هزار رسید . بدین سبب " مو گائو کو " " هزار غار بودا " نیز نامیده می شود .

" مو گائو کو " کاخ هنری است که معماری ، نقاشی روی دیوار و حکاکی در آن متمرکز است . مردم سلسله های مختلف هنگام حکاکی در داخل غارها بسیاری مجسمه های بودا را ساخته و روی دیوار نقاشی کردند . با وجود تحولات تاریخی و تخریب مصنوعی ، تا امروز کماکان نزدیک به 500 غار در " مو گائو کو " و نقاشی روی دیوار حدود 50 هزار متر مربع و بیش از 2000 مجسمه بودا حفظ شده است . مجسمه های " مو گائو کو " به ژست های مختلف و لباس های گوناگون ویژگی های دوران مختلف را نشان می دهد . نقاشی روی دیوار " مو گائو کو " بسیار پرشکوه است . اگر همه این نقاشی ها به یکدیگر وصل شود ، به دالان نقاشی شده 30 کیلومتری تبدیل می شود .

" مو گائو کو " در منطقه ای دوردست در چین واقع است . بدین سبب در سده های گذشته مورد توجه مردم قرار نگرفت. اما در اوائل قرن 20 پیدایش یک انبار کتاب مرموز باعث شد که مردم " مو گائو کو " را کاملا کشف کنند و با آن آشنا شوند .

در سال 1900 میلادی ، یک مسوول بخش مدیریت " مو گائو کو " بطور غیر منتظره یک اتاق محرمانه پیدا کرد . این اتاق بعدها " غار ذخیره کتاب مقدس بودا " نامیده شد . در داخل این غار کوچک که طول و عرضش سه متر است ، حدود 50 هزار اثر باستانی مانند کتب مقدس بودا ، پارچه های ابریشمی ، نقاشی ها و پارچه های دارای نقاشی بودایی گل دوزی شده پیدا شد . موضوع این آثار که حدود قرن 4 تا قرن 11 میلادی پیش بود ، شامل تاریخ ، جغرافیا ، سیاست ، ملت ، نظامی ، زبان ، هنر ، ادبیات ، مذهب ، دارو و علم چین ، آسیای مرکزی، آسیای جنوبی و اروپا است و " کتاب دائره المعارف قرون وسطی " نامیده می شود .


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی