"گوان زه "

"گوان زه "

لوله"گوان زه " نوعی ساز بادی بسیار دیرینه است .گفته میشود که لوله از فارس قدیمی به چین رواج پیدا کرده است . در دو هزار سال پیش ،در دوران سلسله "حان غربی ""گوان زه " در نواحی "سین جیان " چین رایج بود و سپس ساز لوله وارد فلات مرکزی شد و در اثر تغیرات و پیشرفت این ساز در میان مردم چین بطور گسترده تعمیم یافته و به سار موسیقی عامه پسند اهالی شمالی مبدل شده است .

"گوان زه " با حجم صوت نسبتا بزرگ و کیفیت صوت عالی ،بلند و صاف و ساده گوئی میتواند بوی غلیظ روستائی را به مشام شنوندگان برساند ."گوان زه "از سوت ، زبانه و بدنه گرد لوله تشکیل میشود و میتوانددر تک نوازی ،گروه نوازی و همراهی مورد استفاده قرار گیرد "گوان زه " بخصوص در شمال چین یکی از سازهای بسیار مهم بادی بشمار میرود.فنون و استادی فراوان برای نوازندگی "گوان زه " موجودند مثلا لرزش صوت ،لغزش صوت،فوت ،ضربه و غیره .

علاوه بر جرکات انگشت ،اندازه نگهداری سوت در دهان نیز انواع صوت "گوان زه " راتغیییر میدهد و با تغییر دادن شکل دهان صدای انسان و صدای حیوانات بوجود میاید.

"گوان زه " انواع مختلف مانند گوان زه کوچک ، متوسط ،بزرگ ،دولوله ای و"گوان زه با کلیدهای اضافه دارد. آهنگ تک نوازی "گوان زه " بنام "سیائو کای من " این آهنگ با میلودی روان و شادمانه و سبک در اپراهای محلی چین اغلب برای صحنه هائی مانند لباس پوشیدن و یا راه رفتن همراهی میکند.

اینکه آهنگ " سیائو کای من "اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی