تیان خان

تیان خان

"تیان خان" یکی از بنیانگذاران فعالیتهای درام معاصر چین و پیشگامان اصلاحات اپرای چین است. وی در خلق درام معاصر، اپرانامه ، فیلمنامه ، شعر و آهنگسازی بسیار فعال بود.

"تیان خان" اهل شهر "چانگ شا" استان "هو نن" در جنوب چین 12 مارس سال 1898 در یک خانواده روستایی متولد شد. پس از جنبش "چهارم مه" سال 1919 میلادی، وی در فعالیتهای فرهنگی نوین ضد امپریالیسم و ضد فئودالیسم مشارکت کرد. گروه "نن گوا" به ابتکار وی در تاریخ ادبیات و هنر معاصر چین نقش مهمی ایفا کرد. در آن زمان وی بیش از ده درام از جمله "شبی در قهوه خانه"، "شب صید ببر"، "مرگ یک شخصیت بزرگ" نوشت که در محافل درام معاصر چین جایگاه مهمی به دست آورد. پس از الحاق به حزب کمونیست چین در سال 1932، "تیان خان" به نقطه اوج دیگر رسید. وی نه تنها درامهای زیادی نوشته ، بلکه فیلمنامه هایی از جمله "سه زن مدرن"، "نور مادر" و اپراها خلق کرده است. همچنین وی شعرهایی برای ترانه های مختلف از جمله "آهنگ ارتش شجاع" و "ترانه فارغ التحصیلی" نوشته است . پس از تاسیس جمهوری خلق چین درسال 1949، "اهنگ ارتش شجاع " به عنوان سرود ملی چین برگزیده شد.

پس از تاسیس چین نو در سال 1949، "تیان خان" همچنان آثار زیادی خلق کرد. با این حال در دوران انقلاب فرهنگی چین وی به علت بی عدالتی از سوی "گروه چهار نفره" زندانی شد و در گذشت. سال 1979، پرونده بی عدالتی نسبت به وی بسته شد.

"تیان" در تمام عمر خود بیش از 60 درام، بیش از 20 اپرا نامه و بیش از 10 فیلمنامه و بسیاری اشعار ، نثرها و رمانها خلق کرد. دستآوردهای وی در اپرا و شعر چین فراموش نشدنی بوده و نام وی برای همیشه در تاریخ اپرا و شعر معاصر چین برزبان ها خواهد بود.

《"اهنگ ارتش شجاع "》اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی