لی ده لون

لی ده لون

"لی ده لون" مشاور گروه موسیقی سمفونی، معاون انجمن موسیقیدانان چین است. وی سال 1917 میلادی در بیجینگ متولد شد و از کودکی نواختن پیانو و ویولن را آموخت، سال 1940، وارد آموزشگاه موسیقی شانگهای شده و از "آی شوتزوف" و"آر دوکسن" ویولن سل و از "دبلیو فرانکل" تئوری موسیقی را آموخت.

سال 1942، وی و همکلاسانش گروه موسیقی سمفونی جوانان چین را تشکیل دادند. سال 1949 در تآتر مرکزی چین در بیجینگ رهبر موسیقی شد.

وی نزد "انوسوف" رهبر موسیقی مشهور جهان درس خوانده و فوق الیسانس گرفت. سال 1953، وی برای تکمیل تحصیل وارد انستیتوی موسیقی مسکو شوروی شد و سال 1957 به کشور بازگشت.

"لی ده لون" به غیر از نمایش در مناطق داخل چین، در رأس گروههای موسیقی سمفونی چین برای اجرای برنامه به کشورهای ژاپن، کره شمالی، هنگ کنگ و مکائو سفر کرد و در رأس گروه موسیقی داخل سالن به بیش از 20 شهر اسپانیا عزیمت نموده است. وی به عنوان رهبر موسیقی در اجرای برنامه های بیش از 20 گروه موسیقی شوروی شرکت کرد.

پس از سال 1985، وی برای نمایش به مناطق مختلف جهان مانند لوکزامبرگ، اسپانیا، آلمان، پرتغال، کانادا، آمریکا سفر کرده و سال 1995 در نمایش آثار کلاسیک موسیقی چینی های قرن بیستم در تایوان شرکت کرد.

"لی ده لون" آثار آهنگسازان زیادی در چین از جمله "هه لو تین"، "ماسی چون"، "لو جون رون"، "وو جو چیانگ" و "چن پی شون" را رهبری کرده و با همکاری با ده ها موسیقی دان چینی و خارجی از جمله "اویستراخ"(Oistrakh)، "منوهین"(Memuhin)، "استم"((stem ، "نیگولایوا" (Nikolayeva)، "استاکمن" (Stackman) در عرصه نمایش حاضر شده است.

سال 1985، "لی ده لون" به عنوان ارزیاب در مسابقات ویولن "منوهین" مشغول کار شد. سال 1986نیز به عنوان ارزیاب در مسابقات بین المللی "چایکوفسکی" شرکت کرد.

در سالهای اخیر، "لی ده لون" برای تعمیم و توسعه موسیقی سمفونی تلاشهای زیادی کرده است. وی نمایش هایی در بیش از 20 شهر چین از جمله بیجینگ، تیان جین، گوانگ جو تشکیل داده و به احداث سالن های موسیقی در شهرهای چین مساعدت کرده است.

سال 1980، وی از سوی وزارت فرهنگ چین جایزه افتخاری رهبری موسیقی را کسب کرد. در سال 1986 نیز نشان یادبود "لیسزت" از سوی دولت مجارستان را دریافت نمود. 19 اکتبر سال 2001، در 84 سالگی از دنیا رفت.

《"پیش درآمد عید بهار"》اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی