دغدغه مسکن در ایران و چین

2017-05-10 17:55:01 国际在线
صاحب خانه بودن یکی از دغدغه های اصلی خانواده های ایرانیست. طوری که در بسیاری از مواقع داشتن یا نداشتن خانه سرنوشت افراد را نیز رقم می زند. به این نشان که جوانی که صاحب خانه است، با اطمینان کامل به خواستگاری دختر مورد علاقه اش می رود!

این دغدغه از سال های بسیار دوریست که با مردم همراه است و با توجه به سطح درآمد افراد از زوایای مختلف ذهن مردم را درگیر کرده است.

یکی در فکر فروش خانه ای لوکس در نقطه ای زیبا از شهر است و دیگری به خرید آلونکی در پست ترین نقطه شهر که تنها حکم سقف مطمئن بالای سرش را داشته باشد قانع است.

دلایل بسیاری برای رکود بازار زمین و مسکن در ایران وجود دارد، موضوعاتی که باید آن را در سیاست گذاری های چندین سال گذشته و هم اکنون، جست و جو کرد. سیاست هایی که سال ها پیش از تحریم و حالا پس از لغو تحریم سبب بالا رفتن بی رویه قیمت در این بازار و به دنبال آن مشکلات متعدد برای مردم شده است. از جمله موضوعاتی که کارشناسان به آن اشاره کرده اند، شفاف نبودن اطلاعات در بازار زمین و مسکن، نداشتن قصد جدی برای جلوگیری از احتکار مسکن و پدیده خانه های خالی، ... است.

پدیده خانه های خالی، با بالا رفتن قیمت ها صورت گرفت. نرخ اجاره بها در تهران و دیگر کلان شهرها در سال های گذشته همراه با قیمت مسکن بالا رفت، طوری که افزایش سقف وام مسکن هم نتوانست منجر به رونق بازار شود.همین شرایط منجر به پدیده ای به نام خانه های خالی در بازار مسکن شد موضوعی که نمایندگان مجلس را بر آن داشت تا به تدوین قانونی برای مالیات خانه های خالی بیندیشند.

در این میان، قائم مقام سازمان امور مالیاتی، از اخذ مالیات از خانه‌های خالی از ابتدای سال ۹۶ خبر داد.

قاسم پناهی در مورد دریافت مالیات از خانه‌های خالی و این که چه تعداد خانه خالی در کشور وجود دارد، اظهار داشت: براساس اطلاعات و آماری که از مراجع دریافت کردیم، حدود 16میلیون واحد مسکونی در کشور وجود دارد، و این که چه بخشی از آن خالی است؛ بر اساس آماری که سایت‌ها و در نهایت مراجع ذی ربط اعلام کردند، حدود 1میلیون و 600هزار واحد مسکونی است.

وی با اشاره به مصوبه 31تیر ماه 1394 مجلس و اصلاحی که بر قانون مالیات‌‌های مستقیم انجام شد، عنوان کرد، این مساله لحاظ شد که از واحدهای مسکونی خالی بتوان مالیات دریافت کرد.

پناهی ادامه داد: اجرای قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی از ابتدای سال 1395 است ولی از سال دوم و از اول فروردین ماه سال 1396 از واحدهای مسکونی خالی مالیات اخذ خواهیم کرد.

امتیاز ویدیو ها

تقویم