دبیر کل اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین: چین همواره شریک تجاری خوب ایران است

2018-08-31 12:38:00

ششمین نمایشگاه چین- اوراسیا روز پنج شنبه 30 اگوست در مرکز اجلاس بین المللی ارومچی گشایش یافت. این نمایشگاه سه روزه با موضوع اصلی "یک کمربند- یک جاده، مشورت، ساخت و بهره مندی مشترک" بیش از 700 موسسه چینی و خارجی از جمله شرکت های ایران را به خود جلب کرد.

اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین برای ششمین بار متوالی در این نمایشگاه شرکت کرده است، خانم مریم سادات سمیعانی فرد دبیر کل این سازمان به خبرنگار اعزامی رادیو بین المللی چین گفت: منطقه شین جیانگ چین آداب و رسوم مشابه با ایران دارد، مردم این جا فرش ایران را می شناسند و خوب می خرند. چین همیشه شریک تجاری خوب ایران است، تحریم های آمریکا نمی تواند روابط ایران و چین را خدشه دار کند.

خبرنگار: لطفا از وضعیت حضور ایران در نمایشگاه چین- اوراسیا بگویید.

مریم: ما در همه دوره های این نمایشگاه شرکت کرده ایم، این ششمین بار است که در این نمایشگاه که هر دو سال یک بار برگزار می شود ، پیش از آن هم دو دوره نمایشگاه ارومچی حضور داشتیم. امسال محوطه ما کوچک تر از سال های پیش است، قبلا هر سال دویست متر مربع غرفه داشتیم، این جا استقبال از کالای ایرانی خیلی زیاد است، صادر کنندگان ما فرش ماشینی، فرش دستباف، تابلو فرش، خشکبار، زعفران... می آورند.

خبرنگار: چینی ها به چه کالاهای ایرانی بیشتر علاقه دارند؟

مریم: به هر کالایی که می آوریم علاقه دارند، آنان هم صنایع دستی خوب می خرند، هم به فرش علاقه مندند، به خاطر آنکه مردم این استان فرش را خوب می شناسند، فرش هایی می خرند که آن را به دیوار خانه اشان بزنند، یا زیرپایشان می اندازند، مثل ما در ایران.

خبرنگار: می دانیم فرش دستباف کالایی گرانبهاست، مردم این جا قدرت خرید آن را دارند؟

مریم: بله، در ارومچی چون فرش را می شناسند، به همین خاطر فرش خوب می خرند، مثل جاهای دیگر چین نیست که آشنایی نداشته باشند و فرش را فقط روی زمین می اندازند، مردم ارومچی ظاهرا فرش ایران و کالای ایران را دوست دارند، ما در این نمایشگاه علاوه بر عمده فروشی، خرده فروشی هم خیلی زیاد داریم، خیلی از کسانی که در ارومچی زندگی می کنند، به نظر می رسد از این نمایشگاه خرید سالانه فرش دارند، چون می دانند فرش گرانبهاست. آن ها هم که قدرت خرید بالا ندارند، فرش های ماشینی می خرند.

خبرنگار: شما به شهرهای دیگر شین جیانگ هم رفتید؟ درباره آداب و رسوم این جا چه نظری دارید؟

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی