صفحه کنونی:صفحه اصلی > فرهنگی > علمی و بهداشتی > متن

ساخت برچسب زیستی برای کاهش استرس

2016-12-05 16:22:33 国际在线

محققان یک برچسب هوشمند موسوم به Lieft ساختند که قادر است در زمان استرس، راهکار مناسبی را برای کسب آرامش در اختیار کاربر قراردهد. همچنین این برچسب می تواند اطلاعات مربوط به وضعیت سلامت کاربر را از طریق یک برنامه موبایل در اختیار وی قرار دهد.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، تمام تجهیزات ردیاب سلامتی تعداد ضربان قلب را در هر ثانیه اندازه گیری می کنند؛ اما تمرکز این تجهیزات بر ارزیابی فعالیت فیزیکی و میزان کالری مصرفی کاربر است. اما برچسب هوشمند Lieft رویکرد متفاوتی دارد. در زیر لایه خارجی سیلیکونی این برچسب، یک ژیروسکوپ با سه محور و یک حسگر الکتروکاردیوگرام جاسازی شده است که هردو به منظور ثبت حرکات و ضربان قلب کاربر (با دقت کمتر از میلی ثانیه) طراحی و ساخته شده اند. با توجه به این که برچسب هوشمند روی بدن کاربر و زیر نزدیک ترین عضله بدن به قلب قرار می گیرد، انتظار می رود دقت و قدرت سیگنال های دریافتی آن بیش از سایر تجهیزات مورد استفاده برای ردگیری سلامتی باشد.

هدف از طراحی Lieft، کمک به کاربر برای تمرکز بر تغییرپذیری ضربان قلب یا به عبارتی فاصله زمانی بین ضربان های قلب و همچنین آگاهی از نحوه ارتباط این تغییرات با چرخه تنفس وی است.

هنگامی که این برچسب هوشمند آثار استرس را تشخیص می دهد، نوعی تمرین فیدبک زیستی را آغاز می کند. برای این منظور یک جفت موتور کوچک درون برچسب شروع به لرزش می کنند و یک الگوی تنفسی را در اختیار کاربر می گذارند که بر اساس آن می تواند نحوه تنفس خود را ظرف سه دقیقه تنظیم کند. بدین ترتیب کاربر آرامش خود را تنها از طریق تغییر شیوه تنفس به دست می آورد. متخصصان معتقدند این شیوه تمرین تنفس می تواند تغییرپذیری ضربان قلب را به طور متوسط 140 درصد بهبود بخشد.

قرار است این برچسب هوشمند تا ماه جولای سال 2017 میلادی به بازار عرضه شود.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی