پخش فیلم سینمایی «نه جا» و بررسی جایگاه فیلم سینمایی چین در بازار جهانی

2019-09-16 21:37:00

پس از اکران فیلم انیمیشن «نه جا» (Ne Zha - نام یک قهرمان در افسانه باستانی چین) در پایان ماه ژوییه، میزان فروش این فیلم در داخل چین به بیش از 4 میلیارد و 800 میلیون یوان (برابر با حدود 700 میلیون دلار) رسید. این فیلم نیز از لحاظ میزان فروش در میان فیلم های انیمیشن در مقام نخست و پس از

«گرگ جنگی 2» به دومین فیلم سینمایی پرفروش در تاریخ فیلم سینمایی چین تبدیل شده است. این فیلم اخیرا در بسیاری سینماهای آمریکا به اکران گذاشته شد و مورد پسند تعداد زیادی از تماشاگران قرار گرفته است.

با آن که در سال های اخیر، برخی فیلم هایی از چین در بازار جهانی به ویژه بازار آمریکای شمالی اکران شده، اما میزان فروش آن ها چندان مطلوب نبوده است. طوری که فیلم «پری دریایی» 3.23 میلیون دلار، «گرگ جنگی 2» 2.7 میلیون دلار، «عملیات دریای سرخ» 1.54 میلیون دلار و فیلم علمی- تخیلی «زمین سرگردان» 5.87 میلیون دلار که بالاترین فروش فیلم چین در پنج سال گذشته در خارج به شمار می رود، فروش داشته اند.

فیلم «نه جا» از 29 اگوست در 66 سینمای سه بعدی آمریکا از جمله لس آنجلس و نیویورک و از 6 سپتامبر، در سینماهای دو بعدی آمریکای شمالی به اکران گذاشته شده است. براساس آمار، این فیلم در چهار روز تعطیلات روز کارگر آمریکا یک میلیون و 486 هزار دلار فروش داشت و در رتبه نوزدهم در رده بندی فروش فیلم های سینمایی آمریکای شمالی قرار داشت. با این حال، فروش متوسط آن در تک سینما به 22 هزار و 500 دلار رسید که در میان همه فیلم ها در مقام دوم قرار داشت.

معاون رییس اجرایی شرکت ول گو (Well Go) آمریکا که مسوول انتشار و فروش «نه جا» در بازار آمریکای شمالی است، در گفت و گوی اختصاصی با خبرگزاری شین هوا گفت: این شرکت نسبت به میزان فروش «نه جا» در آمریکای شمالی خوش بین بوده و پیش بینی می شود میزان فروش کل آن به 10 میلیون دلار برسد.

فیلم های سینمایی چین چه از لحاظ تعداد پخش و چه از لحاظ تبلیغات، با فیلم های هالیوودی فاصله زیادی دارد.

نه جا، یک شخصیت افسانه ای چینیست و داستان آن زبانزد همه مردم چین است. اما این داستان که برای تماشاگران آمریکای شمالی ناآشناست و بدون تبلیغات، برای آن ها جذابیتی نداشت. با آن که در چند روز اول پخش «نه جا» در سینماهای آمریکای شمالی، سینما پر از تماشاگر بود، اما اکثریت مطلق آن ها چینی‌های مقیم محلی هستند. افزون براین، تماشای فیلم چینی با خواندن زیرنویس نیز تاثیر منفی در جذب تماشاگران محلی دارد.

پائول درگرابدیان، تحلیلگر سینمایی آمریکا گفت: فیلم «نه جا» فیلم بسیار مهم و خوب چین در تابستان سال جاری به شمار می رود. میزان فروش بسیار بالای آن در چین مورد توجه محافل سینمای آمریکای شمالی و جهان قرار گرفته است. این نیز باعث شد تا توجه رسانه ها و تماشاگران به آن جلب شود و به افزایش میزان فروش آن کمک کرده است.

وی افزود: میزان فروش یک فیلم با انتشار، تبلیغات و حتی زمان پخش آن ارتباط نزدیک دارد. فیلم سینمایی چین در سال های اخیر به پیشرفت بزرگ رسیده، اما چین باز هم باید به دنبال راه توسعه سینمایی خود باشد و در چگونگی جلب تماشاگران بیشتر جهانی بیاندیشد.

جانگ دونگ هوی، دبیرکل انجمن مونتاژ فیلم سینمایی چین گفت: فیلم سینمایی پنجره خوبی برای آشنایی تماشاگران خارجی با فرهنگ چین است. علل توجه تماشاگران اروپا و آمریکا به «نه جا» نه تنها سطح عالی تهیه و تولید آن بوده، بلکه تماشاگران اروپا و آمریکا خواهان آشنایی با فرهنگ چین با تماشای این فیلم بوده اند. به دنبال تعامل و آشنایی بیشتر بین فرهنگ ها، تعداد بیشتری از مردم جهان به فیلم های سینمایی چین علاقه پیدا خواهند کرد.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی