صفحه کنونی:صفحه اصلی > فرهنگی > موسیقی > متن

یک ترانه تا جاودانگی - ترانۀ «هلال ماه»

2018-09-11 21:14:49

آهنگ‌ساز این اثر لی های یینگ به عنوان یکی از استادان مطرح موسیقی پاپ چین، توانسته است با بهره گرفتن از عناصر موسیقی کلاسیک، فولکلور و قومی، موقعیتی خوب را در محافل موسیقی مدرن چین ایجاد کند.

در مقایسه با گذشته، به نظر می‎رسد که لی های یینگ پس از انتشار ترانه هلال ماه، توانسته است به یک فرد تأثیرگذار در محافل مختلف موسیقی چین تبدیل شود.

در نخستین نگاه اصلاً نمی‎توان تصور کرد که لی های یینگ یکی از پرنفوذترین موسیقی‌دانان عصر مدرن چین باشد بلکه بیشتر شبیه به یک دانشمند و یا تاجر آراسته و مؤدب است.

لی در شانزده سالگی به موسیقی علاقه‎مند شد و از آن به بعد شاهد و حضور او در روند توسعه موسیقی پاپ سرزمین اصلی چین هستیم.

یک ترانه تا جاودانگی - ترانۀ «هلال ماه»

شایان ذکر است ترانه هلال ماه علاوه بر شهرت در میان طرفداران موسیقی پاپ در سالن‎های موسیقی کلاسیک نیز جایگاهی ویژه دارد. لیو شی‎کون پیانیست مشهور چین این ترانه را با پیانو می‎نوازد و اکنون تبدیل به یکی از قطعه‎های ثابت در اجراهای او تبدیل شده است.

ترانه هلال ماه، صحنه‌ای بسیار زیبا مانند یک نقاشی‎ آب مرکب سنتی چین را  به تصویر می‎کشد که در آن هلال ماه، پل، قایق و مسیر رودخانه همه به شکل منحنی هستند و این صحنه فضایی گرم و دلنشین را به تصویر کشیده است. در چنین فضایی، گاه و بیگاه در ذهن شنونده مناظر روستایی همراه با آوای گذشته شکل می‎گیرد و او را دچار نوعی غم و اندوه ملایم می‎کند و به فکر فرو می‎برد.

گفتنی است اجرای ترانه هلال ماه به مهارت بسیار نیازمند است و به همین دلیل به یکی از ترانه‎‎های محبوب در میان خوانندگان حرفه‌ای تبدیل شده است از پیچیدگی‎های اجرای این ترانه می‎توان به بخش‌های فوسه (تغییر صدا برای اجرای نت‎های بالا) و بخش کادنزای آن اشاره کرد.

لیو هوان، استاد موسیقی، آهنگساز، ترانه‌سرا و پژوهشگر موسیقی است که تا کنون آثار بسیاری را خلق کرده است.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی