صفحه کنونی:صفحه اصلی > متن

مرمر بازتاب نورایران در چین: نگاهی گذرا به وضعیت تجارت سنگ ایران در چین

2017-09-13 19:37:06 国际在线

  در این گزارش و گفت و گو به این موضوع نخواهیم پرداخت که چگونه چینی ها در انواع صنعت ایران از جمله، کفش، پوشاک، نساجی، حفاری نفت و امور پالایشگاهی در ایران حضور داشته و همچنان پیش می روند. حضوری که صنعتگران داخلی را تا مرز نگرانی پیش برده است.

  این گزارش می خواهد از سنگ بگوید، سنگی  که چون گوهری درخشان در سویدای دل معادن بی شمار سرزمین ایران ، چشمان بادامی را به سوی غرب به چرخش درآورده و شیفته درخشش این کانی های زیبا شده اند.

  کم تر کشوری وجود دارد که چون ایران از ذخایر معدنی با نقش و رنگ و رگه های گوناگون و با شکوه برخوردار باشد! بدون تردید برای چنین امانت و ثروت خدادادی که نقشی مهم در اقتصاد کشور خواهد داشت، باید سرمایه گذاری مادی و معنوی جدی کرد. که اگراین گوهرتابناک را نادیده بگیریم، دیری نخواهد پایید که در سرزمین اژدهای زرد به درخشش خواهد رسید! چرا که، متاسفانه علاوه بر این که تحریم ها علیه کشور بسیاری از سرمایه گذاران خارجی را از سرمایه گذاری در معادن ایران دور کرد، اکنون پس از برجام نیز همچنان مشکلاتی بر سر راه این تجارت وجود دارد. از جمله مهم ترین سختی های این مسیر نقل و انتقال و تامین مالی پروژه هاست.

  در این باره، "ناصر امامی" از تاجران سنگ در شهر "شویی توئو" در استان "فوجیان" چین، ضمن این که مشکل اصلی تجارت سنگ را عمدتا در نقل و انتقالات مالی می داند، می گوید: "این که سوال می شود چرا چینی ها در کشور ما سرمایه گذاری نمی کنند؟ من می گویم حتی اگر بیایند و سرمایه گذاری کنند، اولا بیمه های بین المللی، آن سرمایه گذاری را فعلا پوشش نمی دهد و دیگر این که، برگشت پول از طریق رسمی و قانونی نیز با مشکل رو به رو می شود. البته تجارت درحجم کوچک مشکلی ندارد. ولی وقتی رقم به بالای یک میلیون دلار می رسد، نقل و انتقالات بانکی و سخت گیری هایی که بانک ها دارند و قوانینشان، کارها را مشکل می کند وگرنه اینک در زمینه سنگ آهن و نفت و فرآورده ها اقدامات مالی و اصلاحی خوبی صورت گرفته که بیشتر مربوط به تجارت و اقتصاد دولت با دولت بوده است که حسن چندانی برای بخش خصوصی نداشته است."

  امامی ضمن این که تجارت سنگ های ساختمانی را دربرابر سنگ آهن، مس، نیکل و ... تجارت بزرگی نمی داند، ادامه می دهد: "هم اینک برخی ازچینی ها که به اصطلاح وارد این عرصه شده اند، سرمایه گذاری اشان خیلی رسمی نیست. همه تجارت هایی که در حال حاضر انجام می دهیم براساس اعتماد متقابل است، یعنی طرف جنس را می خرد، اما سندی و ضمانتی در اختیارندارد. البته این باعث خوشنامی ایران است که تا کنون در حدود ده سالی که محدودیت ال سی بوده هیچ چینی نگفته ایرانی ها اموال مرا خورده اند. وقتی حجم خرید یا سرمایه گذاری بالا باشد خریدار چینی می خواهد یک سری ریسک ها را کم کند، بنابراین ترجیح می دهد که از طریق ال سی انجام شود. حالا، نقل و انتقال کاملا سنتی صورت می گیرد و یا معمولا تهاتری انجام می شود."

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی