صفحه کنونی:صفحه اصلی > متن

معالجه امراض پا به روش سنتی در شهر یانگ جو

2018-01-17 21:31:04

معالجه امراض دست و پا (Xiūjiǎo) به روش سنتی در شهر یانگ جو در جنوب چین "Wān pí" (از بین بردن پوست مرده ی پا) و یا "ròu shàng diāohuā" (کندن گوشت اضافی) خوانده می شود. این کار در چین قدمت طولانی دارد، طوری که در نوشته‌های بیش از 2000 سال پیش روی استخوان‌ها و لاک لاک‌پشت موضوعاتی درباره درمان امراض دست و پا به دست آمده است. همچنین در بسیاری اسناد تاریخی مربوط به سلسله‌های تانگ، سونگ، یوان، مینگ و چینگ، روایت‌هایی درباره معالجان امراض دست و پا یادداشت شده است.

بر اساس اسناد تاریخی، در دوران باستان، مردم چین وقتی که سارکوم و یا زگیل در دست و پا داشتند، با استفاده از چاقو آن را از بین می بردند. اما به تدریج معالجه امراض دست و پا رواج یافت. افرادی که این کار را می دانستند، همانند سلمانی ها در پیاده روهای خیابان و یا بازار دکان داشتند. برخی از آن ها هم مانند دستفروشان به طور سیار در هتل‌ها، خیابان‌ها و کوچه‌ها به دنبال مشتری می گشتند. پس از شکل گرفتن حمام های عمومی، آن ها هم کارشان را به این مکان انتقال دادند.

"لو سون لین"، استاد مشهور در معالجه امراض دست و پا در شهر یانگ جو امسال بیش از 60 سال دارد. او  می گوید: "در کودکی، خانواده من بسیار فقیر بودند. من هنوز تحصیلاتم را به پایان نرسانده بودم که در شرکت خدماتی "گوانگ لین لو" در کار معالجه امراض دست و پا مشغول به کار شدم. در ماه نوامبر سال 1960، در حمام عمومی "شیائو چانگ" به ادامه یادگیری این مهارت پرداختم و چند ماه شاگرد آقای "دا چون لین" استاد این مهارت شدم. پس از آن، به حمام عمومی "یونگ نینگ چوان" رفتم و در آن جا شاگرد استاد "جی چانگ فو" بودم. آقای جی چانگ فو استاد معالج امراض دست و پا در شهر یانگ جو از شهرت بسیار برخوردار بود. جی چانگ فو در کار بسیار سختگیر بود و مهارت‌های زیادی برای معالجه به من آموخت. علاوه بر این، او روش‌های معاینه و درمان بیماری‌های دست و پا را به من آموزش داد. حتی از من خواست برای یادگیری مهارت‌های بیشتر کار را بر روی دست و پای خودم انجام دهم و بیشتر تمرین کنم.

"لو سونگ لین با تلاش وافر به تدریج مهارت‌ معالجه امراض دست و پا را فرا گرفت و در میان مردم کم کم به شهرت رسید. با این حال، لو سونگ لین برای افزایش مهارت‌های خود از مشاوره و یادگیری استادان دیگر در این زمینه بهره گرفت. او می گوید: "به غیر از یادگیری از استاد خودم، در اوقات فراغت به حمام‌های عمومی دیگر در یانگ جو می رفتم و به استادان مشهور دیگر در این شهر سر می زدم و مهارت های بیشتر از آن ها فرا می گرفتم. از میان آن ها می توانم به استاد "اینگ جین چنگ" در حمام عمومی "یانگ جو"، استاد "گوئو چین" در حمام عمومی "شیائو سان یوان"، استاد "وانگ یوان دینگ" در حمام عمومی "سان شینگ" و استاد " لیو وان شی" در حمام عمومی "شینگ شینگ" اشاره کنم. از همه این اساتید آموزش های بسیار فراگرفتم و از مهارت و تجربیات آن ها استفاده کردم. به منظور کارآموزی و ارتقای توانایی خود، به مهمانسرا، بیمارستان و مجتمع های مسکونی می رفتم و به مردم خدمت می کردم و از این طریق تجربیات عملی زیاد به دست آوردم.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی