صفحه کنونی:صفحه اصلی > اجتماعی > متن

داستان کارآفرینی یک دختر علاقه‌مند به تایجی

2017-01-06 10:58:02 CRI 国际在线

تایجی یا تایجی‌چوان یکی از مکاتب آرام و درونیِ هنر رزمی ووشو یا کونگ‌فوی چینی است. این هنر رزمی، یکی از زیباترین و محبوب‌ترین هنرهای رزمی در چین و کل جهان به‌شمار می‌‎رود و برای بهبود سلامتی، افزایش طول عمر و آرامش روحی انجام می‌شود. تایجی در سراسر جهان طرفداران فراوانی دارد.


چن جیا دختری خوش طبع، آرام و کمی خجول است و شاید در نگاه اول نتوان تصور کرد که او یک ووشوکار جوان و استاد تایجی سبک چن است. او که از متولدین نسل دهه 80 میلادی است هم‎اکنون به کار ترویج روش زندگی سالم چینی اشتغال دارد و تا کنون در شانگهای سه خانه تایجی‌چوان را تأسیس کرده و در زمینه ترویج فرهنگ تایجی دست‌آوردهای شایانی کسب کرده است.

چن جیا سال 2006 در رشته مهندسی اطلاعات از دانشگاه مخابرات پکن فارغ التحصیل شد و پس از آن مدتی در دو شرکت اینترنتی مشغول به کار شد. در آن زمان صنعت اینترنت در چین به سرعت در حال توسعه بود و او از زندگی در آن دوره و فرصت‎ها و چالش‌های پیش روی خود لذت می‌برد اما در پی تسریع آهنگ زندگی و افزایش فشار کار، اکثر همکارانش با بحران سلامتی مواجه شدند. وی از کودکی به ووشو و به ویژه تایجی‌چوان علاقه داشت. این علاقه نه تنها زندگی او را غنی تر کرده بلکه برای او سلامتی نیز به همراه آورده بود.

بیشتر مردم فکر می‌کنند تایجی‌چوان ورزش دوران سالمندی است و حرکات آن بسیار کند و آرام انجام می شود اما پس از دیدن اجرای حرکات رزمی چن جیا در یک از برنامه‎های شرکت، نظر همکارانش دراین باره تغییر کرد و اکثر آن‌ها به این ورزش علاقه پیدا کردند که باعث شد او یک انجمن تایجی در شرکت تأسیس کند و پس از آن حدود 100 نفر از همکارانش در بیشتر فعالیت‎های این انجمن شرکت می‎کردند.

به دنبال افزایش فعالیت‌های انجمن تایجی، چن جیا به این فکر افتاد که تمرینات تایجی به عنوان بخشی از فرهنگ سنتی چین نباید تنها توسط افراد قلیلی انجام شود و ارزش‎های آن باید در چهارچوب گسترده‌تری ترویج یابد. سال 2012 وی تصمیم گرفت از شغل قبلی خود استعفا دهد و خود در مقام کارآفرین، باشگاه یوتایجی را تأسیس کند تا افراد بیشتری بتوانند با تایجی آشنا شوند و با آموزش و انجام تمرینات تایجی، به این ورزش علاقه پیدا کنند و در نهایت از آن سود ببرند.

وی می گوید: اولین دلیلی که من شانگهای را برای تأسیس خانه تایجی انتخاب کردم این بود که نخستین محل کار من در شانگهای بود اما علت مهم‌تر این بود که شانگهای شهری مدرن و بین‌المللی است و در صورتی که تایجی چوان به عنوان بخشی از فرهنگ قدیمی چین در یک شهر مدرن پذیرفته شود، بیشتر جوانان به آموزش تایجی چوان خواهند پرداخت؛ نخبگان شهر در تمرینات تایجی شرکت خواهند کرد و با جذب افراد بیشتر تاثیرات آن بیشتر خواهد شد.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی