صفحه کنونی:صفحه اصلی > اجتماعی > متن

چینی‌ها تمایل چندان بالایی به داشتن فرزند دوم ندارند

2017-02-10 16:24:29 国际在线

بیش از یک سال از اجرای سیاست فرزند دوم در چین می‎گذرد. طبق نتایج یک نظرسنجی که 22 دسامبر توسط فدراسیون زنان چین و دانشگاه تربیت معلم پکن منتشر شد، دولت باید برای اجرای این سیاست و افزایش تمایل مردم برای به دنیا آوردن فرزند دوم، مشوق‌هایی را در نظر بگیرد.

این نظرسنجی تحت عنوان "تاثیرات اجرای همه جانبه سیاست دو فرزندی بر آموزش خانواده" در سراسر چین انجام شد. به گفته چن شیائو شیا رییس بخش امور کودکان فدراسیون زنان چین ، نتیجه این نظرسنجی نشان می‎دهد پس از گذشتن یک سال از اجرای سیاست دو فرزندی، تمایل مردم برای به دنیا آوردن فرزند دوم در برخی مناطق چین چندان بالا نیست.

وی می‌گوید: نتایج این نظرسنجی در میان والدین کودکان زیر15 سال در 21 شهر و استان چین انجام شد، نشان می دهد بیش از نیمی از خانواده‌های تک فرزندی تمایلی برای به دنیا آوردن فرزند دوم خود ندارند و در این میان تمایل خانواده‎های ساکن در استان‌‌ها و شهرهای پیشرفته برای این کار کمتر است. از لحاظ پراکندگی، تعداد خانواده‎هایی که علاقه‎ای به داشتن فرزند دوم ندارند در پکن و استان‎های شرقی بیشتراست.

درحال حاضر، برخی از این مناطق شاهد پدیده ترس و عدم علاقه‎مندی برای داشتن فرزند دوم هستند و امکانات عمومی مانند آموزش، خدمات پزشکی، بهداشتی، محیط زندگی و وضعیت خانوادگی از عوامل مهم تاثیرگذار در به دنیا آوردن فرزند دوم به شمار می‌روند.

دن لی معاون فدراسیون زنان چین می‎گوید: این نظرسنجی نشان می‎دهد که مسائل مربوط به آموزش، خدمات پزشکی و بهداشت و محیط زندگی چهار عامل اصلی تاثیر گذار بر تمایل خانواده‎ها به داشتن فرزند دوم هستند. در استان‎های پیشرفته و در میان اقشار تحصیل‎کرده، تمایل به داشتن فرزند دوم نسبتاً پائین‌تر است و یکی از عوامل مهم در این مسئله این است که آیا قبل از ورود فرزندشان به کودکستان، کسی نیست که از او مراقب کند. در عین حال تنها با تعدیل سیاست تنظیم خانواده، هدف پیشبینی شده برای سیاست دو فرزندی تحقق نخواهد یافت.

در این نظرسنجی آمده است، در استان های پیشرفته و مناطق شهری ، وضعیت اقتصاد خانوادگی بزرگترین عامل تاثیرگذار در به دنیا آوردن فرزند دوم محسوب می‎شود؛ در پکن 82.4 درصد از والدین معتقدند که هزینه‎های ‎اقتصادی برای پرورش نسل آینده در الویت قرار دارد.

به گفته جو جون هان محقق پژوهشگاه بخش کودک پایتخت، دولت وجامعه باید از نهاد خانواده پشتیبانی کنند.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی