صفحه کنونی:صفحه اصلی > اجتماعی > متن

تعریف مفهوم میهن‌پرستی با فدای جان خود

2017-07-14 17:38:13 CRI 国际在线
1021021_2017071419244069504600.jpg 1021021_2017071419245034513300.jpg
 


استان هوانگ دا نیان


"عاشقت هستم چین" محبوب‌ترین آهنگ استاد "هوانگ دا نیان" بود. به عنوان برجسته‌ترین دانشمند علوم ژئوفیزیک هوایی جهان، او برای برطرف کردن نیاز کشورش نسبت به تحقیقات علمی، از همه امکانات عالی کاری و رفاه خود در بریتانیا دست کشید و به چین بازگشت و در راس گروهی 400 نفره، تدارکات علمی و فنی برای پروژه‌های فضایی، هوایی، ژئوفیزیک و دریایی چین را انجام داد. هشتم ژانویه سال 2017، او به دلیل سال‎های متوالی کار خسته کننده و ابتلا به بیماری در گذشت.

هوانگ دا نیان پس از پایان تحصیل در دانشکده علوم زمین‎شناسی چانگ چون چین برای ادامه تحصیل به بریتانیا رفت و در آنجا دکترای خود را دریافت کرد و مدیر بخش تحقیق و توسعه شرکت ژئوفیزیک ARkex دانشگاه کمبریج شد. جوئو ون یویه یکی از دانشجویان استاد هوانگ دا نیان در اشاره به دلیل بازگشت هوانگ به چین حدود بیست سال پیش و دست کشیدن از آن امکانات ایده آل کاری در بریتانیا گفت:

"من از ایشان پرسیدم دلیل تصمیم شما برای بازگشت به میهن چه بود؟ او گفت رفتنم به خارج برای تحصیل فقط یک حادثه بود اما بازگشت به کشورم پس از تحصیل یک امر قطعی بود نه تنها یک تصمیم."


گفتگو با جوئو ون یویه دانشجوی استاد هوانگ

هوانگ دا نیان در سال 2009 به محض بازگشت به چین غرق کارهای فشرده خود شد. کار او آنقدر فشرده بود که چراغ‎های دفتر او معمولا تا ساعت دو و سه بامداد روشن می‎ماند. وانگ یو هان منشی استاد هوانگ دا نیان گفت اگر روزی این چراغ ها را خاموش ببینید باید بدانید که استاد هوانگ به ماموریت رفته است. او افزود:

"در طول سال یک سوم روزهای سال را صرف ماموریت رفتن می‎کرد. اغلب به من می گفت نزدیک‎ترین پرواز را بگیرید. به محص سوار شدن به خودرو برای رفتن به فرودگاه نیز آغاز به تلفن زدن می‎کرد چون می دانست در هواپیما چنین فرصتی نخواهد داشت. همزمان با رفتن او به فرودگاه نیز ما نیز باید مطمئین می‎شدیم که موبایل همراهمان باشد چون استاد هوانگ احتمالا برنامه کار روزهایی که نبود را به ما می‎گفت."


گفتگو با وانگ یو هان منشی استاد هوانگ

استاد هوانگ دا نیان در محل کار خود، دانشگاه جی لین، به محقق دیوانه معروف بود. ها گوا چینگ یکی از دانشجویان دکترای استاد هوانگ دا نیان در این باره می‎گوید:

"در ابتدا نمی‎توانستم نحو برخورد او به کار را درک کنم. واقعا دیوانه بود. بسیار ماموریت می‎رفت. او به ما گفت این همه ماموریت رفتن به منظور تعیین جهت آتی تحقیقات علمی و فنی کشور است. او اغلب می‎گفت: شما باید بیشتر زمان خود را صرف تحقیقات علمی و فنی کنید. این کار برای ارتقاء خودتان نیست بلکه برای توسعه کشور است."

یکی از اولویت‌های کار استاد هوانگ دا نیان پژوهش روی "گرانی‎سنج هوایی با دقت بالا" مخصوصا طراحی و تولید دستگاه "شیب سنج گرانشی هوایی" بود. این وسیله در فعالیت های اکتشافی و حفاری معادن و عملیات زیردریایی کاربرد گسترده دارد. خانم یو پینگ دستیار استاد هوانگ دا نیان می‌گوید:

"چین به این تکنولوژی نیاز شدید داشت. حتی امروز نیز کشورهای بسیار اندکی بر آن مسلط هستند. استاد هوانگ پس از بازگشت به چین در راس صدها محقق پژوهش خود روی این فناوری را آغاز کرد و توانستیم در مدت پنج سال در عرصه داده برداری مربوط به این وسیله فاصله خود با پیشرفته‌ترین کشورهای جهان را به شدت کاهش داده و در جنبه‎های تئوری و الگوریتم به پیشرفته‎ترین سطح جهان رسیدیم."

"شکوفایی چین وظیفه نسل ما است". این شعار استاد هوانگ دا نیان بو که در دفتر یادگاری فارغ التحصیلان دانشکده علوم ژئوفیزیک چانگ چون نوشته شد. به دلیل همین تشنگی برای انجام وظیفه بود که استاد هوانگ حتی با وجود بروز علائم ناخوشایند در وضعیت فیزیکی خود همچنان به کارش ادامه داد. لیو گوا چیو راننده استاد هوانگ می‎گوید:

"روزی به محض بیرون رفتن از خانه دم در بیهوش شد. من به او کمک کردم و گفتم اجازه بدهید به دکتر برویم اما او گفت نه فردا دو جلسه در پکن دارم وقت ندارم."


گفتگو با لیو گوا چیو راننده استاد هوانگ

استاد هوانگ آنقدر به کار خود اهمیت می‎داد که به زور او را برای معاینه پیش پزشک بردند اما این معاینه با خبری خوب همراه نبود و مشخص شد که او به سرطان مجرای صفراوی مبتلا شده است.

نم ژن بود یکی از مسوولان دانشگاه جی لین در این باره می‎گوید:

"روز پیش از عمل برای دیدن او به بیمارستان رفتیم اما او در بیمارستان نبود. بعد متوجه شدیم که به دفتر رفته است. به ایشان می‎گفتیم فردا روز عمل است و شما باید استراحت کنید. او گفت فعلا کارهایم را سروسامان می‎دهم تا بعد از عمل ادامه بدهم."

اما او نتوانست به دفتر خود بازگردد و روز هشتم ژوئیه سال 2017 چشم از جهان فروبست.


میز اداری و کاری استاد هوانگ دا نیان در دانشگاه جی لین


تخت وایت برد دفتر استاد هوانگ دا نیان  

آهنگ "عاشقت هستم چین" محبوب‎ترین آهنگ مورد علاقه استاد هوانگ دا نیان بود و به بهای جان خود این آهنگ را تجلی بخشید.

امروز همکاران استاد در تلاشند تا تئوری "سنجشگر عمق کره زمین" که توسط استان هوانگ مطرح شده را به دستگاهی با کاربرد واقعی تبدیل کنند.


دفتر استاد در طبقه پنج این ساختمان است


امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی