صفحه کنونی:صفحه اصلی > اجتماعی > متن

چشمان حافظ جنگل

2017-08-11 16:22:54 CRI 国际在线

پیشگیری از حریق برای هر فرم جنگلکاری امری مقدم محسوب می شود. فرم جنگلکاری سایی ه

ان با واقع در استان هه بی گرچه مجهز به تجهیزات علمی مانند رادار مادون قرمز برای تشخیص حریق و سیستم نظارت و کنترل ویدیویی است، اما دیدبانی انسانی همچنان فوق العاده مهم است. دیدبانان حریق چشمان حافظ جنگل نامیده می شوند. آنان سالها در دل جنگل انبوه به تنهایی زندگی می کنند و حراست از جنگل که با تلاش چند نسل ایجاد شده، تنها آوزوی آنها است.

لیو جونگ 46 ساله یک دیدبان فرم جنگلکاری دولتی سایی هان با است، قدش بلند نیست و سیاه چُرده است، حرف زدنش روان نیست، اما وقتی دربارۀ جنگل اطراف حرف می زند، می تواند به سرعت محل های خارج از پنجره را نام ببرد. اما این محل ها برای کسانی که اهل آنجا نباشند، فقط یک جنگل سرسبز است و هیچ نشانۀ شناسایی پیدا نمی شود.

لیو جونگ نه تنها در دل خود نقشه جغرافیایی دارد، بلکه چشمان بسیار حساسی دارد. پسرش لیو جی گان که از وی مهارت دیدبانی حریق را یاد می گیرد، تعریف می کند: روزی هوا خشک بود، خودرویی در حرکت بود و دود خاکستری از آن بیرون می زد. فکر کردم آتش سوزی رخ داد، به پدرم گفت بابا بیا نگاه کن، از آنجا دود بالا می آید، برو نگاه کن. اما بابا ایستاد و پس از نگاهی سریع به من گفت، گرد و خاک است، یک ماشین از آنجا رد می شود، توجه نکنید.

در فرم جنگل سایی هان با هنگام اشاره به دیدبانان حریق، همه آنان را مورد تقدیر قرار می دهند. اول اینکه دیدبانی پست بسیار مهمی است، دوم اینکه ساختمان دیدبانی حریق معمولا در جاهای مرتفع و دورافتاده، قرار دارد، دیدبانان سالها تنهایی و دلتنگی را متحمل می شوند. در 9 ساختمان دیدبانی حریق این فرم، 8 ساختمان از سوی زوجین اداره می شوند تا پس از کار کمتر احساس تنهایی کنند، با این حال افرادی که تمایل به دیدبانی داشته باشند، خیلی کم است.

سال 2006 لیو جونگ که نگهبان جنگل بود و همسرش چی شو ین که کارمند بخش فعالیت فرم بود، طبق دستور مدیران، با هم به ساختمان دیدبانی حریق مرتفع ترین محل کار فرم جا به جا شدند. برای لیو جونگ این جابجایی به معنای بازگشت بود، زیرا والدینش هم اینجا کار کرده بودند.

لیو جونگ: "تا پنج سالگی من پدر و مادرم اینجا کار می کردند، آن موقع زاغه نشین بودیم، راه نبود، به همه جا باید پیاده می رفتیم، در اطراف ساختمان درخت هم نبود، باد می وزید، شنباد به صورتمان می خورد. مادرم می گوید من همین جا به دنیا آمدم، وقتی کمی بزرگتر شدم به محل فرم برگشتیم. "

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی