صفحه کنونی:صفحه اصلی > متن

جاذبه های یانگ جو غیر از باغ ها

2018-01-17 21:33:04

یانگ جو یکی از شهرهای استان جیانگ سو چین معروف به باغ های آن است. برای بازدید از باغ ها توریست ها یا به پکن یا به شهرهای یانگ جو و سوجو می روند اما باغ های پکن جزو باغ های سلطنتی بود و باغ های شهرهای یانگ جو و سوژو جزو باغ های شخصی و بیانگر سلیقه زیباشناسی مردم هستند. صدها سال پیش بازرگانان شهر یانگ جو به خاطر جایگاه انحصاری خود در تجارت نمک ثروت قابل ملاحظه ای جمع کرده و آغاز به احداث باغ های شخصی زیبا و ظریف و بیانگر سلیقه زیباشناسی خود کردند. تعداد این نوع باغ ها در زمان اوجگیری باغ سازی در شهر یانگ جو به 200 مورد رسیده بود اما از آن پس به خاطر خنگ ها و جنبش های فرهنگی، تعداد زیادی از آنها تخریب شده و تا امروز فقط 30 باغ باقی مانده است که قسمت از از جاذبه های توریستی شهر را تشکیل می دهند.

اما جز این باغ ها، یانگ جو چه جاذبه های دیگر برای توریست ها مخصوصا توریست های ایرانی دارند؟

اخیرا شماری از خبرنگاران رسانه های ایرانی مقیم پکن و رادیو بین المللی چین از این دهکده بازدید کردند.

یانگ جو یک دهکده ای به نام دهکده پارسیان دارد که می تواند کنجکاوی ایرانیان را برانگیزد. 'دهکده پارسیان' روستایی احاطه شده در میان رودها و دریاچه ها، مملو از درختان کاج و دشت های وسیعی است که ساکنان آن پیوندی درونی و عمیق با ایرانیان دارند.

آن طور که در تحقیقات و پژوهش های محلی آمده است دلیل نامگذاری این دهکده به نام 'دهکده پارسیان' این است که یک قهرمان پارسی ساکن منطقه، حدود ۶۰۰ سال پیش برای نجات جان و مال مردم از دست راهزنان، مردم روستا را در جنگ علیه آنان رهبری کرده و در این راه جان خود را از دست داده است، مردم نیز به منظور یادبود این قهرمان بزرگ شهید دهکده را ' دهکده پارسیان ' نام نهادند و رودخانه ای که پیکر قهرمان را بکام خود گرفت هم ' رودخانه بوسی ' یعنی رودخانه پارسی نامیدند.

در دوران سلسله تانگ در حدود سال 600 میلادی، شهر 'یانگ جو یا یانگژو' (yangzhou) یکی از بنادر عمده بازرگانی بین المللی آسیا بود با موقعیت استثنایی یعنی جایی که جاده ابریشم به خط ارتباطی دریا می پیوست.

بر اساس پژوهش های انجام شده در این سال های حدود پنج هزار ایرانی و عرب برای کارهای تجاری در این ناحیه مستقر شدند و بیشتر پارسیان به داد و ستد مروارید و دیگر سنگ های گرانبها پرداختند.

این نکته مورد قبول همگان است که ده پارسی در زمان های بسیار دور یک بندر بوده است جایی که کشتی های پارسیان و تجار ایرانی از طریق جاده ابریشم دریایی در آن لنگر می انداخته است.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی