صفحه کنونی:صفحه اصلی > متن

معرفی ۱۱ جاذبه استان لرستان

2018-11-26 17:32:00

خرم‌آباد از زیباترین شهرهای ایران است که جاهای دیدنی بسیار زیادی دارد. شهری که برای گردشگران با علایق گوناگون می‌تواند جذاب باشد. از آبشارهای دیدنی و هیجان‌انگیز گرفته تا اماکن تاریخی را ببینید و حتی می‌توانید کنار دریاچه خستگی راه را از تن به در کنید.

۱- قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک را می‌توان به عنوان نماد شهر خرم‌آباد و یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های استان لرستان معرفی کرد. قلعه‌ای که از همه جای شهر می‌توانید آن را ببینید.

فلک الافلاک از یادگارهای بر جای مانده از دوره حکومت سلسله ساسانیان است. این قلعه که به آن دوازده برجی و دژ شاپور خواست هم گفته می‌شود، بر بلندی یک تپه قرار گرفته، به گونه‌ای که هم به خرم‌آباد و هم به رودخانه مشرف است. همچنین زمانی شاهان در این قلعه گام نهاده‌اند و کاربری عمدتا نظامی داشته است. این قلعه شامل بخش‌های دیدنی مختلفی از جمله موزه مردم‌شناسی و باستان‌شناسی می‌شود.

۲- دریاچه کیو

این دریاچه در شمال غرب خرم‌آباد واقع شده است. می‌توان گفت که دریاچه کیو بعد از فلک الافلاک یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های استان لرستان به شمار می‌رود و نماد سرزندگی شهر است. دریاچه کیو از سرچشمه‌های مخمل کوه و چشمه‌های موجود در کف دریاچه تامین می‌شود. کیو در گویش لری به معنی تیره و کبود است و دلیل این نام‌گذاری به خاطر وجود گونه‌های گیاهی کف دریاچه است که باعث می‌شوند تا دریاچه در مواقع پرآبی، رنگ کبودی به خود بگیرد. در فصول بهار و اوایل تابستان، این دریاچه محل مناسبی برای قایق‌سواری و ورزش‌های آبی است، اگرچه در فصل زمستان در پر آب‌ترین حالت خود قرار دارد.

۳- بام لرستان

بام لرستان نیز از دیگر جاذبه‌های استان لرستان است که رفتن به آنجا به ویژه در شب خالی از لطف نیست. چراغ‌های خانه‌ها و اتوبان‌های شهر از آن بالا بسیار جلوه زیبایی دارد. بام لرستان که قرار است به بزرگ‌ترین مجتمع تفریحی غرب ایران تبدیل شود، رصدخانه کاسین را در دل خود جای داده است و آب و هوای بسیار تازه و لطیفی دارد. با وجود این که برای رسیدن به آن باید از جاده‌ای دارای شیب گذر کرد، اما مورد توجه بسیاری از گردشگران است.

۴- آبشار نوژیان

لرستان به سرزمین آبشارهای ایران شهرت دارد و در این بین آبشار نوژیان بلندترین آبشار آنهاست است، به گونه‌ای که وقتی از پایین به بالا نگاه کنید ممکن است سرتان گیج برود. این آبشار در روستای نوژیان واقع شده است و ۹۵ متر ارتفاع دارد. آب آبشار از چشمه‌های بالادست تامین می‌گردد و بهار پرآب‌ترین فصل نوژیان است. علاوه بر این گیاهان دارویی در اطرافش و در بالای کوه تاف، یکی از دیگر از انگیزه‌های رفتن به این آبشار دیدنی است.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی