صفحه کنونی:صفحه اصلی > متن

بهار چین فصل شکار گردشگر از سوی کشورهای خارجی

2020-01-21 10:51:19

بر اساس تحلیل‌ها، سفر توریست‌های چینی به کشورهای خارجی همچنان به روند صعودی خود ادامه خواهد داد. صنعت گردشگری چین طی چند سال گذشته با رشد عظیمی همراه بوده و نشانی از کند شدن این رشد مشاهده نمی‌شود.

از دورانی که رونق اقتصادی سفر را وارد سبد خانوارهای چینی کرد، توجه کشورهای گردشگرپذیر به این کشور نوظهور گردشگرفرست جلب شد. چین بیشترین جمعیت جهان را دارد؛ بیش از یک میلیارد نفر. این جمعیت توجه بسیاری از دولت‌ها را برای جذب گردشگران میلیونی به خود جلب کرد. در این میان، ایران برای جلب گردشگران چینی، تدبیر لغو یک طرفه روادید را در نظر گرفت. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزارت امور خارجه، طرح لغو یک طرفه روادید ایران با چین را تصویب کرد و به تمام نهادها، وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مرتبط ابلاغ شد، وزارت امور خارجه نیز شرایط برقراری مقرارت لغو یک طرفه روادید برای ورود اتباع کشور چین به ایران را تبیین و به سایر دستگاه‌های مرتبط اعلام کرد.

بهار چین فصل شکار گردشگر از سوی کشورهای خارجی

خوشبختانه پس از لغو روادید گردشگران ورودی از چین، حضور توریست‌های چینی به ایران رشد محسوسی داشته و با اجرای تمهیدات و برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت، این امید به وجود آمد که مسیر گردشگری میان شهروندان چین و ایران پر تردد شود. ایران در این زمینه عزم خود را برای تحقق سهم مورد انتظار از بازار ۱۵۰ میلیون نفری گردشگران چینی جزم کرد و هدف گذاری اولش ورود حداقل یک میلیون گردشگر چینی به ایران بود، بی تردید این امر به تمهیداتی ویژه نیاز داشت که نقطه شروع آن لغو روادید برای اتباع کشور چین بود. عدم درج مهر در پاسپورت هم یکی دیگر از گام‌های مثبت برای حضور بیشتر گردشگران چینی به ایران است.

البته این نکته مهم را هم باید اضافه کرد که شرایط سیاسی- جغرافیایی نقشی حیاتی در تعیین مقصد خارجی گردشگران پرشمار چینی خواهد داشت. چینی‌ها نسبت به اخبار بد بسیار حساس هستند و اگر تصویر مقاصد گردشگری در نظر آن ها لکه‌دار شود، به سرعت مقاصد سفر خود را تغییر می دهند.

علاوه بر این نکته، در مورد سفر چینی‌ها به ایران، مساله ذائقه آن هاست. متاسفانه ذائقه چینی ها چندان با ذائقه غذای ایرانی‌ها سازگار نیست و اغلب در این باره دچار مشکل می شوند. نکاتی دیگر هم که بسیار برای مسافران چینی مهم است، دسترسی آسان و بدون دردسر به آب گرم و اینترنت است. این نکات، از جمله شرایط مهم برای جذب گردشگران چینی است که باید به آن توجه کرد. با این حال، دولت چین از سال ۲۰۱۱ ایران را برای گردشگران چینی امن اعلام کرد و پای چینی‌ها هم از سال ۲۰۱۴ به ایران باز شد.

اما این مهم را باید در نظر داشت که رقبایی مثل ترکیه، اردن، روسیه، امارات متحده عربی و کشورهای دیگر برای جذب چینی‌ها وجود دارند که با هزینه دولت‌های خود تبلیغات بسیار در چین دارند و بنابراین ایران برای پذیرایی از مهمانان چینی باید بر تلاش خود بیفزاید.


امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی