صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > اقتصادی > متن

توجه شرکت کنندگان در مجمع داوس به توسعۀ اقتصادی و نوآوری فنی چین

2019-08-06 15:43:50

مجمع تابستانی داوس 2019 میلادی چندی پیش در شهر دا لیان واقع در شمال شرقی چین به پایان رسید. شرکت کنندگان دربارۀ رهبری 4.0، کسب پیروزی در عصر جدید جهانی شدن و دربارۀ اینکه توسعۀ اقتصادی و نوآوری فنی چین چگونه تجربیات مفیدی برای مدیریت جهان فراهم می کند، به بحث و بررسی و تبادل نظر پرداختند.

در حالی که روند جهانی شدن با موانعی روبرو شده و رشد اقتصاد کشورهای جهان کند است، اینکه چین به عنوان دومین جامعۀ اقتصادی بزرگ جهان می تواند پیشرفت باثبات را تحقق دهد یا خیر، مورد توجه شرکت کنندگان قرار گرفته است. نینگ گائو نینگ رییس گروه مدیران شرکت پتروشیمی چین و یکی از رؤسای مشترک این مجمع در اشاره به دورنمای توسعۀ اقتصادی چین گفت: رشد اقتصاد چین قوی است و چین ضمن تضمین توسعۀ اجتماعی و زندگی، رشد باثبات اقتصادی را تحقق خواهد داد. وی گفت:روند عمدۀ رشد اقتصادی چین بسیار قوی است. زیرا وضعیت اشتغال در چین بسیار خوب است و از سوی دیگر، مصرف شخصی در چین که به مبلغ بیش از 70000 میلیارد یوان می رسد، آن را به بزرگترین صاحب سهم در رشد جی دی پی تبدیل کرده است. این در حالی است که دولت هنوز هیچگونه تدبیر خاصی برای تشویق رشد اقتصادی در پیش نگرفته است. در چنین وضعیتی، اقتصاد چین همچنان رشد خود را حفظ کرده است.»

همراه با ظهور مجدد یکجانبه گرایی در جهان و افزایش فشار رکورد اقتصادی، چین بیش از پیش فهرست منفی را کاهش داد تا با برخورد فراگیرتر ضمن گسترش درهای باز، فعالانه به آزاد شدن و تسهیل تجارت و سرمایه گذاری کمک کند. جو مین معاون پیشین صندوق بین المللی پول، رییس پژوهشگاه مالی ملی دانشگاه چین هوای چین گفت، اصرار چین بر موضع جهانی به سود سراسر جهان است. وی گفت: « کاهش فهرست منفی شرکتهای دارای سرمایه گذاری خارجی، به معنای باز کردن کامل دسترسی به بازار است. این بسیار مهم و نیز نقطۀ کلیدی برای مقابله با عوامسالاری و حمایتگرایی است. بزرگترین مسائل پیش روی ما مربوط به جهانی شدن، خروج یا عدم خروج است. در شرایط امروز جهانی شدن اقتصاد، ما نه قصد خروج داریم نه امکانش را. ولی عوامگرایان و حمایتگرایان پرچم حمایتگرایی تجاری را بالا برده اند. در چنین وضعیتی، سیاست چین، در آغوش کشیدن جهان با گشاده رویی است. این نشانگر اصرار تزلزل ناپذیر چین بر جهانی شدن و مسیر عدم خروج است.»

در این دوره از مجمع تابستانی داوس، فناوری و نوآوری بیشتر مورد توجه حاضران قرار گرفته است. توسعۀ پایدار اقتصادی از فناوری و نوآوری جدا نشدنیست. این در حالی است که نواوری فنی چین در مرحلۀ کلیدی بی سابقه ای قرار دارد. ژان پیر بورگونیون رییس کمیتۀ تحقیقات اروپا که بنا به دعوت در این دوره از مجمع تابستانی داووس شرکت کرده بود، گفت، این چهل و چهارمین بار است که به چین سفر می کند. به نظر وی، پیشرفت چین در سالهای اخیر در زمینۀ نوآوری فنی بر همگان معلوم است. وی گفت: «پیشرفت چین در این زمینه روشن است. پیشرفت فنی چین مربوط به زمینه ها است. اولاً، تحقیقات و تولید محصولات با علوم و فناوریهای پیشرفته و جدید رشد سریعی داشته و نیز تمام زمینه ها را تحت پوشش قرار می دهد. از سوی دیگر، چین در زمینۀ نوآوری فنی از پایۀ استعدادها و تیم برجسته ای برخوردار است و با سرمایه گذاری و حمایت کشور، این کشور به سوی تبدیل شدن به کشوری نیرومند در فناوری حرکت می کند.»

توسعۀ بازار مالی ناشی از نوآوری فنی و سیاست درهای باز است. لی که چیانگ نخست وزیر چین در مراسم گشایش مجمع تابستانی داوس 2019 میلادی گفت: چین گشایش صنایع خدمات مدرن مانند صنایع مالی را بیش از پیش گسترش می دهد. جو نینگ معاون پژوهشگاه مالی ملی دانشگاه چین هوای چین در این باره گفت: نظام مالی چین در حال پیوستن به روند رو به توسعۀ جهانی شدن است. گشایش چین ضمن تامین ثبات بازار مالی، سود بیشتری برای سرمایه گذاران ایجاد خواهد کرد.

وی گفت: «بازار مالی چین به روی نهادهای مالی بین المللی باز می شود. ما شرکتها و سرمایه گذاران چینی بیشتری را تشویق می کنیم با مراعات قوانین در تقسیم بندی منابع، خود را جهانی کنند. چنین مبادلات دو سویۀ جهانی برای ثبات نظام مالی و ارتقاء سود سرمایه گذاران در نظام مالی کمک خواهد کرد.»

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی