صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > اقتصادی > متن

نوآوری فنی در قطار فو شینگ چین

2019-08-06 15:47:49

دو سال پیش، مدل جدید قطار‌های استاندارد سریع‌السیر چین که تحقیقات و تولید آن زیر نظر شرکت کل راه ‍‌آهن چین انجام شده راه‎اندازی شد. تمامی حق مالکیت معنوی این قطارها متعلق به چین است و پیشرفته‌‎ترین قطار سریع‌السیر جهان به شمار می رود. این قطار "فو شینگ" (رستاخیز) نامگذاری شده است.

اکنون قطارهای "فوشینگ" بیشتری در سرزمین پهناور چین حرکت می کنند که نه تنها عصر جدید خود کفایی چین در تجهیزات راه آهن را نشان می‎دهد بلکه جهان را با سرعت چین آشنا ساخته است. با این حال، کارهای تحقیقاتی و طراحی مربوط به این قطار متوقف نشده و نوآوری علمی و فنی شگفت‎های زیادی برای جهان ایجاد کرده است.

چندی پیش، ساخت خط آهن سریع‎السیر پکن به جانگ جیائو کوئو به پایان رسید. این خط راه آهن که به طور ویژه برای بازی های المپیک زمستانی پکن در سال 2022 میلادی ساخته شده قرار است تا پایان امسال رسما راه اندازی شود. فناوری رانندگی خودکار که در این خط نصب شد نیز توجه جهان را به خود جلب کرده است.

فناوری رانندگی خودکار به عنوان کلیدی ترین فناوری قطارهای سریع السیر هوشمند، یک سیستم رانندگی خودکار قطار هوشمند موسوم به "ATO" است که توسط چین تحقیق و تولید شده است. این سیستم بر اساس سیستم کنترل بر حرکت قطارهای سنتی چین طراحی شده و می‌تواند حرکت خودکار، توقف خودکار و باز کردن خودکار درها را انجام دهد. سال 2017میلادی، این سیستم در خط راه آهن پکن به شنگ یانگ آزمایش شد و سرعت آزمایشی آن به 350 کیلومتر در ساعت رسید. "جانگ کای" راننده راه آهن سریع السیر که دراین آزمایش حضور داشت گفت:«در گذشته، من باید روی سیستم کار می‎کردم. اکنون با نصب سیستم خودکار، من مسوولیت نظارت بر سیستم را برعهده می‌گیرم.»

فناوری رانندگی خودکار، روند هوشمند شدن راه آهن سریع السیر چین در آینده را نشان داد. "جائو هونگ‌وی" محقق ارشد پژوهشگاه علوم راه آهن چین در این مورد معرفی کرد، با بهسازی سیستم اینترنتی کلیدی راه آهن سریع السیر، مدیریت بر حرکت ایمنی و ارزیابی راه آهن نیز به طور هوشمند انجام خواهد شد. وی در این مورد گفت: «ما اکنون معمولا در زمان مقرر کارهای تعمیر و رسیدگی را انجام می دهیم. ولی در آینده ما براساس پیشگویی درباره خطا، مدیریت تعمیرات را انجام خواهیم داد.»

بر اساس آمار، از پایان سال 2018 میلادی، مسافت کل راه آهن سریع السیر چین با 2500 کیلومتر افزایش به 29 هزار کیلومتر خواهد رسید که دو سوم از مجموعه جهان در این زمینه را تشکیل می دهد. برای پاسخگویی به ویژگی سرزمین پهناور و محیط پیچیده، چین برپایه سکوی قطار استاندارد "فو شینگ"، قطارهای با سرعت مختلف و منطبق با نیازهای مختلف محیطی را تولید می کند.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی