صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > اقتصادی > متن

سطح سلامتی شهروندان چینی بهتر از سطح متوسط کشورهای با درآمد میانه و بالا است

2019-08-22 17:53:07

براساس آماری که چندی پیش توسط اداره ملی آمار چین منتشر شد، طی 70 سال پس از تاسیس جمهوری خلق چین، بهداشت و پزشکی چین به پیشرفت زیادی دست یافت و سطح سلامتی مردم چین پی در پی ارتقا یافته است. سن پیش بینی شده شهروندان چین از 35 سال در دهه پنجاه قرن بیستم به 77 سال در سال 2018 میلادی ارتقا یافته و سطح سلامتی شهروندان بهتر از سطح متوسط کشورها با درآمد میانه و بالا در جهان است.

پس از تاسیس جمهوری خلق چین و به ویژه از اجرای سیاست اصلاحات و درهای باز، سرمایه گذاری چین در زمینه بهداشت عمومی بیش از پیش افزایش یافت و سطح علوم و فنون بهداشتی سریعا ارتقا یافته و سیستم بهداشتی و پزشکی نیز تکمیل شده است. "چین گن" رییس اداره سلامت زنان و کودکان از کمیته ملی بهداشت و سلامت چین در این مورد گفت «قبل از تاسیس جمهوری خلق چین، روستاها و مناطق دوردست با کمبود دارو مواجه بودند و درصد مرگ زنان باردار در هنگام زایمان به 1500 نفر در هر 100 هزار نفر رسید و درصد مرگ نوزادان نیز به 20 درصد رسید و سن متوسط مردم تنها 35 سال بود. پس از تاسیس جمهوری خلق چین، امر سلامتی زنان و کودکان به پیشرفت زیادی دست یافت و سطح سلامتی زنان و کودکان پی در پی ارتقا یافت. در سال 2018 میلادی، درصد مرگ زنان باردار و زایمان به 18.3 در هر 100 هزار نفر کاهش یافت و درصد مرگ نوزادان به 6.1 درصد کاهش یافت و سن متوسط به 77 سال افزایش یافت که بهتر از سطح متوسط کشورهای با درآمد متوسط و بالا است. »

بر اساس آمار اداره ملی آمار چین، تا پایان سال 2018 میلادی، تعداد ارگان‎های بهداشتی و پزشکی در چین به 997 هزار مورد رسید که در مقایسه با سال 1949 میلادی 271 برابر شده و تعداد کارمندان فنی بهداشتی به 9.52 میلیون نفر رسید که 17.8 برابر شده است. طی سالهای اخیر، امور بهداشتی، تامین تجهیزات پزشکی و داروسازی در چین پیشرفت بزرگ داشته و وضعیت سلامتی مردم نیز آشکارا بهبود یافته است. "فو هوا" رییس پژوهشگاه سلامتی دانشگاه فودا در این مورد گفت:«یکی از تجربیات مهم ما در اصلاحات سیستم بهداشتی، تقویت خدمات بهداشتی پایه و تقویت پوشش سلامت در میان تمام مردم است. اکنون بیمه پزشکی مردم به 95 درصد رسیده که یکی از تدابیر مهم سازمان بهداشت دراین مورد است. چین در این زمینه کارهای بسیار خوبی انجام داده است. »

واکسیناسیون اقدام مهم برای تامین سلامت مردم است. از اجرای سیاست واکسیناسیون در چین به این طرف، چندین بیمار واگیردار در چین تحت کنترل موثر قرار گرفته است. "چین گن" رییس اداره سلامت زنان و کودکان کمیته ملی بهداشت و سلامت چین دراین مورد گفت:« ما به سلامت کودکان بسیار اهمیت می دهیم و مهم ترین کار برای درمان بیماران، پیشگیری از بیماری است.» 

درحالی که درصد مرگ میان مردم کاهش و امید به زندگی در کشور افزایش یافته، درصد مبتلا شدن به بیماری های مزمن نیز در حال افزایش است و به یک عامل مهم تهدید کننده سلامت مردم چین تبدیل شده است. کارشناسان می‎گویند که به غیر از تلاش‎های وزارت بهداشت، عموم مردم باید با ارتقای آگاهی خود نسبت به سلامت، با روشی مناسب زندگی کنند تا درصد ابتلا به بیماری های مزمن در کشور کاهش یابد.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی