صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > اقتصادی > متن

حفظ ثبات و کیفیت و نشان دادن پتانسیل تجارت خارجی چین

2019-09-19 14:11:00

بر اساس تازه ترین داده های منتشر شده چین، در هفت ماه نخست سال جاری میلادی، ارزش افزوده صنایع تولیدی با فناوری عالی چین رشد 8.7 درصدی داشته که از رشد صنایع بزرگ چین 2.9 درصد بالاتر است. رشد سرمایه گذاری در صنایع تولید با فناوری عالی و صنایع خدماتی با فناوری به ترتیب 11.1 و 11.9 درصد بود که نیز از میزان رشد سرمایه گذاری کلی 5.4 و 6.2 درصد بالاتر بود. این در حالی است که درآمد صنایع خدماتی با فناوری عالی و راهبردی نیز رشد دو رقمی داشت... همه اینها نشان می دهد که در شرایط پیچیده تر شدن محیط خارجی، نیروهای محرکه اقتصادی قویتر شده و به پشتیبانی مهم برای توسعه با کیفیت عالی اقتصادی چین در آینده تبدیل شده است.

چین به عنوان دومین قدرت اقتصادی جهان در روند دور جدید انقلاب علمی و فنی، برای تبدیل شدن خود از کشور بزرگ تولیدکننده به کشور قدرتمند تولید کننده تلاش می کند. به عبارت دیگر، چین تنها به دنبال رشد سریع اقتصادی نیست، بلکه خواهان کارآیی عالیتر رشد و عرضه مؤثرتر، ساختار بهتر و رشد پایدارتر می باشد. از میان اینها، پرورش نیروهای محرکه جدید و نوآوری مستمر کلید تحقق توسعه با کیفیت عالی به شمار می رود.

طق آمار، از سال 2015 تا 2017، میانگین رشد شاخص نیروی محرکه جدید توسعه اقتصادی چین به 28 درصد رسید. میزان ارزش افزوده اقتصاد در صنایع نوین، الگوی نوین و بازرگانی نوین 16.1 درصد کل تولید ناخالص داخلی چین را شامل شد و سهم آنها در اشتغالزایی چین به بیش از دو سوم رسید.

بر اساس رده بندی شاخص نوآوری سال 2019 که اخیراً توسط سازمان جهانی حق مالکیت معنوی منتشر شد، چین به مقام چهاردهم در جهان ارتقا یافت. شایان ذکر است چین از لحاظ تعداد حق مالکیت معنوی، الگوی کارآیی، نشانهای اصیل، طراحی صنعتی، صادرات محصولات با دانش و فناوری عالی و نوآوری در مقام اول در جهان قرار دارد. بسیاری شرکتهای علمی و فنی چین رشد بسیار سریعی پیدا کرده اند. به طوری که تنها شرکت هواوی چین در سال 2018 بیش از 5400 مورد درخواست ثبت حق مالکیت اختراع ارایه داده که در میان شرکتهای جهان در مقام نخست قرار دارد. شرکت هوا وی چندی پیش سامانۀ عاملی را که خود اختراع کرده با نام سامانۀ عامل هونگ منگ(HarmonyOS)را منتشر کرد که توان بالای نوآوری و رقابت شرکت چینی را نشان داده است.

اداره ملی آمار چین چهارشنبه 23 مرداد/ 14 اگوست با انتشار داده‌های اقتصادی ظرف هفت ماه گذشته اعلام کرد که اقتصاد چین هنوز هم در یک محدوده معقول کار می کند و به طور کلی روند با ثبات خود را حفظ کرده و در عین حال به حرکت خود ادامه می دهد. با اشاره به تشدید پیوسته اصطکاک تجاری از سوی آمریکا و افزایش عوامل نامشخص خارجی، اقتصاد چین با مقاومت و انعطاف‌پذیری فوق العاده خود، آرامش و اعتماد خود را نشان داده ‌است.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی