صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > اقتصادی > متن

حفظ ثبات و کیفیت و نشان دادن پتانسیل تجارت خارجی چین

2019-09-19 14:11:00

با وجود آن که برخی شاخص های اقتصادی چین در ماه ژوییه در مقایسه با ماه ژوئن تا حدودی کاهش یافته ‌است، اما در هفت ماهی که گذشت اقتصاد چین هنوز هم در یک محدوده معقول کار می کند و سرعت آن با ثبات است. به عنوان مثال، در مدت زمان هفت ماه گذشته سال 2019، ارزش افزوده صنعتی بالاتر از اندازه تعیین شده (متعلق به موسسات صنعتی با درآمد سالانه بیشتر از 20 میلیون یوان) و شاخص تولید صنایع خدماتی در مقایسه با دوره مشابه جداگانه 5.8 درصد و 7.1 در صد رشد کرده‌؛ میزان اشتغال تازه اضافه شده به 8 میلیون و 670 هزار نفر رسیده ‌است که زودتر از تاریخ پیش بینی شده است و 79 درصد برنامه امسال را تکمیل کرده‌است؛ و قیمت مصرفی شهروندان نیز در مقایسه با دوره مشابه 2.3 درصد افزایش یافته‌است.

شایان ذکر است که ظرف هفت ماه گذشته سال جاری، ساختار اقتصادی چین به طور مداوم بهبود یافته و گاه و بیگاه به نقاط درخشان دسترسی یافته ‌است. از منظر ساختار صنعتی، نرخ رشد شاخص تولید صنایع خدماتی در مقایسه با ارزش افزوده صنعتی بالاتر از اندازه تعیین شده 1.3 درصد است و در عین حال، ارزش افزوده تولیدات فناوری پیشرفته در مقایسه با ارزش افزوده صنعتی بالاتر از اندازه تعیین شده 2.9 درصد ‌است. این نشان می دهد که صنایع خدماتی مدرن به خوبی پیشرفت کرده و روند به روزرسانی صنایع آشکار است. از منظر ساختار تقاضا، نرخ رشد تولیدات پیشرفته و سرمایه‌گذاری خدمات فناوری پیشرفته در مقایسه با کل سرمایه‌گذاری‌ها جداگانه 5.4 درصد و 6.2 درصد بیشتر بوده؛ مبلغ فروش آنلاین کالاهای فیزیکی بیش از 20 درصد رشد کرده‌است که نسبت آن در مبلغ کل فروش کالاهای مصرفی جامعه چین 2.1 درصد بیشتر شده‌است. این نشان دهنده بهبود پیوسته ساختار تقاضا است.

در حال حاضر، رشد اقتصادی چین در میان اقتصادهای عمده‌ جهان هنوز هم در جایگاه بهترین ها قرار دارد و همچنان موتور قدرتمند برای رشد اقتصاد جهان محسوب می شود. مجله «فورچون» اخیرا فهرست 500 موسسه قدرتمند جهان را منتشر کرد که در سال جاری، 129 موسسه چین در این فهرست دیده می شود و برای نخستین بار از آمریکا فراتر رفته‌است. نیروی رقابتی بین المللی موسسات چین به طور روز افزون افزایش یافته و شاهد پیامدهای چشمگیر اصلاحات ساختاری چین در زمینه عرضه است. همان طور که بیش از 200 چین‌شناس آمریکایی در یک نامه علنی با امضا اشاره کردند: مخالفت آمریکا نمی تواند از پیشرفت اقتصادی چین، گسترش سهم موسسات چین در بازار جهانی و ایفای نقش مهم‌تر چین در امور بین المللی جلوگیری کند.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی