صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

برگزاری ششمین سمینار بین‌المللی ایران‌شناسی در دانشگاه پکن

2016-10-29 20:59:31 CRI

ششمین سمینار بین‌المللی ایران‌شناسی در چین روز29اکتبر برابر با 8آبان در دانشگاه پکن

 گشایش یافت، لی ین سون معاون دانشگاه پکن، علی اصغر خاجی سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین، قدرت الله علی‌زاده معاون بنیاد ایران‌شناسی و ده‌ها دانشمند از چین، ایران، آلمان، ژاپن و مغولستان در این سمینار حضور داشتند. دانشمندان و کارشناسان در خصوص تعاملات چین و ایران در جاده ابریشم و ایران‌شناسی در چین سخنرانی کردند.

لی ین سون، معاون دانشگاه پکن در مراسم افتتاحیه گفت: ایران‌شناسی شامل موضوعات بسیار فروانی است، ایران تمدن بسیار درخشانی را در تاریخ خلق کرده است و در عین حال در ترانزیت جاده ابریشم باستانی در زمینه کمک به تعاملات فرهنگی شرق و غرب نقش بسزایی داشته است. تبادلات چین و ایران در زمینه‌های سیاسی، فرهنگی، علمی و فنی، اقتصادی و تجاری همواره بسیار نزدیک بوده است.

وی افزود، سمینار ایران‌شناسی در چین تابحال برای 5 دوره متوالی برگزار شده و سری مقالات آکادمی با کیفیت بالا و آثار ویژه‌ای مانند« تاریخ ادبیات ایران »و« تاریخ ایران »منتشر شده است. در دانشگاه‌های دیگر چین نیز آکادمی تحقیقاتی فرهنگ ایران تاسیس شده و ایران‌شناسی در چین روز به روز بیشتر در حال شکوفایی است.

آقای علی اصغر خاجی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین از دست‌آوردهای ایران‌شناسی در چین تقدیر کرد و اظهار داشت، در ایران نیز باید موضوع چین‌شناسی مورد توجه بیشتری قرار گیرد؛ خوشبختانه گام‌هایی نیز در این زمینه برداشته شده و چین‌شناسی آکادمیک در حال رشد و توسعه است. دانشگاه‌های ایران به آموزش زبان چینی توجه خاصی پیدا کرده‌اند و باید ضمن توسعه آموزش زبان چینی، چینی‌شناسی و تحقیقات درباره ادبیات و تاریخ چین و چین معاصر نیز نهادینه شود.

این سمینار از سوی پژوهشگاه فرهنگ ایران دانشگاه پکن به مدت دو روز برگزار می‌شود.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی