صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

برگزاری ششمین سمینار بین المللی ایران شناسی در چین در دانشگاه پکن

2016-10-31 19:38:35 CRI 国际在线

برگزاری ششمین سمینار بین المللی ایران شناسی در چین در دانشگاه پکن

ششمین سمینار بین‌المللی ایران‌شناسی در چین روز29 اکتبر برابر با 8 آبان در دانشگاه پکن گشایش یافت. لی ین سون معاون دانشگاه پکن، علی اصغر خاجی سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین، قدرت الله علی‌زاده معاون بنیاد ایران‌شناسی و ده‌ها دانشمند از چین، ایران، آلمان، ژاپن و مغولستان در این سمینار حضور داشتند. دانشمندان و کارشناسان در خصوص تعاملات چین و ایران در جاده ابریشم و ایران‌شناسی در چین سخنرانی کردند.

لی ین سون، معاون دانشگاه پکن در مراسم افتتاحیه این سمینار گفت: ایران‌شناسی شامل موضوعات بسیاری است. ایران تمدن بسیار درخشانی را در تاریخ خلق کرده است و در عین حال در مسیر جاده ابریشم باستانی و کمک به تعاملات فرهنگی شرق و غرب نقش به‌سزایی داشته است. تبادلات چین و ایران در زمینه‌های سیاسی، فرهنگی، علمی و فنی، اقتصادی و تجاری همواره بسیار نزدیک بوده است.

وی افزود: این پنجمین دوره متوالی است که سمینار ایران‌شناسی در چین برگزار می‎شود و مقالات علمی ارزشمند و آثار ویژه‌ای مانند« تاریخ ادبیات ایران»و« تاریخ ایران » از طریق این سمینار به انتشار رسیده است. در حال حاضر در سایر دانشگاه‌های چین نیز مؤسسات پژوهشی در زمینه فرهنگ ایران تاسیس شده و ایران‌شناسی در چین روز به روز بیشتر در حال شکوفایی است.


علی اصغر خاجی

علی اصغر خاجی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین نیز ضمن تقدیر از دست‌آوردهای چین در زمینه ایران‌شناسی اظهار داشت: در ایران نیز باید موضوع چین‌شناسی مورد توجه بیشتری قرار گیرد؛ خوشبختانه گام‌هایی نیز در این زمینه برداشته شده و چین‌شناسی علمی و دانشگاهی در حال رشد و توسعه است. دانشگاه‌های ایران به آموزش زبان چینی توجه خاصی پیدا کرده‌اند و باید ضمن توسعه آموزش زبان چینی، چین‌شناسی و تحقیقات درباره ادبیات و تاریخ چین و چین معاصر نیز نهادینه شود.

آقای خاجی افزود: شی جین پینگ رییس جمهوری چین ماه ژانویه امسال در دیدار از ایران مقاله ای تحت عنوان "ایجاد آینده بهتر روابط چین وایران" را در رسانه های گروهی ایران منتشر کرد. دراین مقاله ضمن مروری بر تاریخ مبادلات چین و ایران در جاده ابریشم خاطر نشان شده است «احیای جاده ابریشم در اوضاع جدید، آینده‎ای درخشان و امیدوار کننده را برای توسعه همکاری‌های دو کشور در زمینه‎های اقتصادی و فرهنگی ایجاد خواهد کرد.»

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی