صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

خرابه " سان شین دوی "

2017-01-10 16:57:53

خرابه " سان شین دوی "

به سبب آنکه سرزمین چین بسار پهناور و وسیع است ، در روزگار قدیم ، بسیاری کشورهای کوچک قبیله ای نیز وجود داشتند . استان " سی چوان " چین امروز محل کشور " شو " در روزگار قدیم است . فرهنگ " سان شین دوی " که سالهای 70 قرن گذشته در این منطقه کشف شد، مورد توجه جهان قرار گرفت.

خرابه " سان شین دوی " در شهر " گوان هان " استان " سی چوان " خرابه کشور " شو " در حدود پنج هزار تا سه هزار سال قبل است . بهار سال 1929 میلادی ، یک روستایی محلی هنگام کار در مزرعه بطور تصادفی یک ظرف ظریف یشمی را پیدا کرد . این ظرف بتدریج مورد توجه گسترده مردم قرار گرفت و نیز فرهنگ " سان شین دوی " را که سه هزار سال به خواب فرو رفته بود ، بیدار کرد . در سال 1986 میلادی باستان شناسان دو گودال عظیم مراسم قربانی را استخراج و بیش از یک هزار آثار کمیاب از خاک بیرون آوردند . سلسله اسرار تاریخی نیز به دنبال پیدایش این اثر باستانی مشخص شد . به هر صورت از خاک بیرون آوردن ماسک مفرغی امری مهم محسوب می شود .

پیش از این ، در منطقه " خه نن " واقع در مرکز چین بسیاری ظروف مفرغی از خاک بیرون آورده شده است . اما هیچ وقت ماسک های مفرغی جزو آنها نبوده است . حتی همه ماسک های مفرغی بیرون آورده شده از خرابه " سان شین دوی " ابروهای پرپشت و چشمان درشت ، برآمدگی بینی بالا و دهان پهن دارد اما فک ها رو به پائین است . مثل آنکه در حال خنده و یا عصبانی است . بررسی ها نشان می دهد که هر گوشه این ماسک مفرغی یک سوراخ دارد . صورت این نوع ماسک شبیه صورت مردم محلی امروزی است . این نوع ماسک نماینده چیست ؟ کارشناسان هنوز پاسخی برای این سوال ندارند . در خرابه " سان شین دوی " همچنین مجسمه مفرغی یک آدم بلندقد از خاک بیرون آورده شد . ویژگی صورت او با ویژگی ماسک مذکور یکسان است . این فرد لباس بلند و گشاد مخصوص چین را بر تن داشته و پاهایش برهنه بوده و روی بلندی ایستاده است . بلندای این مجسمه مفرغی حدود 170 سانتیمتر و بلندترین مجسمه مفرغی جهان است . یکی از دستان مجسمه بالا و دیگری پائین است . مانند آنکه چیزی در دست دارد . هنگامی که این مجسمه از خاک بیرون آورده می شد ، هیچ چیزی در دست نداشت . کارشناسان بر آنند که این مجسمه بسیار بلند است ، اگر چیزی در دست داشته باشد ، واژگون خواهد شد . کارشناسان گمان می کنند که بر اساس احساسات چهره و ژست دستان مجسمه ، این آدم احتمالا جادوگر و یا از خدایگان بوده است .

به غیر از ماسک ها و مجسمه ، عصای طلایی ، درخت مفرغی و دندان فیل از خاک بیرون آورده شده است . بلندای عصای طلایی 42/1 متر است و روی آن خطوط زیبا ، ظریف و مرموز و دو پرنده مشابه و دو ماهی در پشت یکدیگر حکاکی شده است . در بالای سر ماهی و گردن پرنده یک شی مانند تمثال سر آدم با خنده ای مرموز دیده می شود . درخت مفرغی نیزتعجب انگیز است . بلندای این درخت نزدیک چهار متر می باشد و به سه طبقه تقسیم می شود و روی هر شاخه یک پرنده دیده می شود . کارشناسان پس از مطالعات خاطر نشان کردند که این پرنده معمولی نیست بلکه نماینده آفتاب است .

کارشناسان همچنین متوجه شدند که ظروف مفرغی از خاک بیرون آورده شده این خرابه ، شامل اثر فرهنگی کشور " شو " قدیمی است و در عین حال ویژگی های فرهنگی آسیای غربی و مناطق دیگر را در خود دارد . به ویژه مجسمه مفرغی و عصای طلایی با فرهنگ معروف " مایا " و فرهنگ مصر قدیم بسیار نزدیک است . این نوع فرهنگ مفرغی آمیخته شده با فرهنگ مفرغی مناطق دشتهای مرکزی چین متفاوت است .

علاوه بر این ، با توجه به 70 دندان فیل که از خرابه بیرون آورده شده است ، کشور " شو " قدیمی در آن زمان با کشورهای همسایه و حتی مناطق دورتر تبادلات تجاری داشته است . به سبب آنکه بعضی گیلاس های سفالین شبیه گیلاس های از خاک در آورده شده در اروپا و همزمان با آن دوره است ، ظروف مفرغی " سان شین دوی " احتمالا تحت تاثیر فرهنگ آسیای غربی ، خاورنزدیک و اروپا بوده است . آثار باستانی " سان شین دوی " برای علم باستان شناسی ، زییایی شناسی و تاریخ شناسی چین بسیار مهم است .

امتیاز ویدیو ها

تقویم

معرفی

غذای خوشمزه شین جیانگ

منطقه خودمختار اویغورنشین شین جیانگ واقع در شمال غربی چین است. 47 قومیت در این منطقه با مسالمت در کنار یکدیگر زندگی می کنند. عادات و رسوم گوناگون قومیت های مختلف، فرهنگی متنوع را در این منطقه پدیدار ساخته است.


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی