صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

نگاهی به بین المللی شدن عید بهاره چین

2017-02-06 15:42:21 国际在线

امسال سال خروس به تقویم کشاورزی چین است. اکنون این عید سنتی چین نه تنها در چین، بلکه در بسیاری مناطق جهان جشن گرفته و فرهنگ ویژه عید بهاره و نیز فرهنگ چین در سراسر جهان روز به روز مورد درک و تایید بیشتر جهان قرار گرفته است.

در ایام عید بهاره سال جاری، ساختمان "امپایر استیت" که یکی از ساختمان‌های نمادین نیویورک است برای 17 سال پی در پی به سبک عید بهاره چینی تزیین می شود.

به غیر از نیویورک، بسیاری شهرهای بزرگ جهان از جمله لندن در انگلیس، سن پترزبورگ در روسیه، سیدنی در استرالیا و ریودوژانیرو در برزیل عید بهاره را جشن می گیرند.

علاوه بر این، بسیاری سیاستمداران جهان از جمله دبیرکل سازمان ملل، نخست وزیر انگلیس، رییس جمهوری آفریقای جنوبی، رییس جمهوری پاکستان نیز این عید را به چینی‌ها در سراسر جهان تبریک گفتند.

همچنین ادارات بسیاری کشورها از جمله استرالیا، کانادا، فرانسه، آمریکا و سنگاپور به مناسبت این عید خجسته، تمبر ویژه سال خروس را چاپ و نشر کردند. براساس آمار، تمبرهای مربوط به حیوانات دوازده گانه مربوط به سال چین رکوردی با طولانی‌ترین زمان انتشار در جهان ایجاد کرده است.

جانگ چی یوئه، سرکنسولگر چین در نیویورک گفت: عید بهاره نه تنها متعلق به چینی‌ها و مردم آسیا است، بلکه حالا به جشنواره ای مهم در میان آمریکایی‌ها و مردم دیگر کشورهای جهان تبدیل شده است. تا کنون بیش از 10 کشور جهان ایام عید بهاره را به عنوان تعطیلات رسمی خود تعیین کرده اند. در کتاب راهنمای گردشگری انگلیس، عید بهاره به عنوان یکی از اعیاد این کشور قلمداد شده است.

به دنبال بین‌المللی شدن عید بهاره، فرهنگ این عید حاکی از همبستگی، محبت و سازگاری انسان و محیط زندگی و همچنین روحیه‌های برجسته ملت چین به تدریج مورد درک و پسند مردم کشورها قرار گرفته است. چین که روز به روز قدرتمندتر شده و در امور بین المللی نقش مهم تر ایفا می کند، در زمینه فرهنگ نیز از اعتماد بالا برخوردار شده است.

در جهان امروز که دچار جنگ، نآرامی، تروریسم و مساله پناهندگی است و با مسایلی چون حمایت گرایی تجاری و تبعیض نژادی رو به رو شده، فرهنگ چین حاکی از هماهنگی و همبستگی، برای جهان امروز دارای اهمیت فراوان است.

یکی از کارشناسان اسلویایی گفت: "چین در توسعه روابط خود با کشورهای بزرگ و کوچک، اصل برابری را رعایت کرده که این نشانگر ایده همآهنگی چین است و سبب می شود تا چین در جامعه جهانی مورد احترام بیشتر قرار گیرد."

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی