صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

پایگاه مطالعات پاندا در شهر چنگ دو

2017-02-14 16:41:10

پایگاه مطالعات پاندا در شهر چنگ دو

پاندا نوعی خرس است که در نواحی مرکزی و جنوب غربی چین زندگی می‌کند. پاندا به سادگی توسط لکه‌های سیاه روی گوش و دور چشم و دور بدنش قابل شناسایی است. این حیوان هرچند در راسته زیستی گوشتخوارسانان قرار دارد اما ۹۹٪ رژیم غذایی آن را گیاه بامبو تشکیل می‌دهد. پانداهایی که در اسارت نگه داری می‌شوند غذاهایی مانند عسل، تخم پرندگان، ماهی، مرکبات، موز، برگ گیاهان و سیب زمینی را هم مصرف می‌کنند.

پاندا امروزه فقط در چند کوهستان مرکزی چین عمدتا در ایالت سیچوآن و به تعداد کم تر در شان‌شی و گانسو زندگی می‌کنند.

نسل این جانور به شدت در معرض تهدید است. بر اساس گزارش چهارمین دور تحقیقات پانداشناسی که در سال 2013 انجام گرفت، 375 پاندا در چین در باغ وحش از جمله 42 پاندا نیز در باغ وحش‌های بیرون از چین می‌زیند. همچنین تخمین زده می‌شود حدود 1864 پاندا در طبیعت زندگی می‌کنند

پاندا به خاطر نزدیک بودن به انقراض و همچنین ظاهر دوست داشتنیش معروف است. گرچه در باغ وحش بیشتر شهرهای چین و بسیاری شهرهای خارجی می توانید به پاندا دسترسی پیدا کنید، اما با این روش از روش اصیل زندگی آن ها در طبیعیت بی اطلاع می مانید. برای آشنایی با روش اصلی زندگی پاندا، توصیه می شود به استان سی چوان معروف به مرکز پاندا سفر کرده و به پایگاه پانداشناسی در شهر چنگ دو این استان سربزنید.

پایگاه پانداشناسی شهر چنگ دو، هم پژوهشگاه جانوارشناسی و هم محلی توریستی است. این پژوهشگاه در طبیعت ساخته شده و با شبیه‌سازی از محیط طبیعی زندگی پاندا، بیش از 100 پاندا در این محل نگه داری می شود. توریست‌ها می توانند از آن سوی حصار با سبک زندگی خرس پاندا در طبیعت آشنا شده و از ظاهر دوست داشتنی آن ها لذت ببرند.

این پژوهشگاه هر روز از ساعت 7 صبح تا ساعت 6 بعد از ظهر رو به توریست‌ها باز است. توصیه می شود توریست‌هایی که برنامه بازدید صبح هنگام از آن جا دارند، سعی کنند پیش از ساعت 9 خود را به آن جا برسانند، زیرا ساعات 9 تا 11 زمان غذا دادن به پانداها است و احتمال تماشای پاندا در این برهه ضعیف است.

توریست‌های خوش‌شانس احتمالا به نمایش پانداهای نوزاد برخورد می کنند. گرچه این موجودات آن قدر دوست داشتنی هستند که دوست دارید آن ها را در آغوش بگیرید، اما متاسفانه تنها تماشای آن ها از پشت شیشه مجاز است.

البته در این پژوهشگاه جز پاندا، تعدادی جانوران کمیاب دیگر مانند ببر و طاووس نیز وجود دارد.

قیمت عادی بلیت ورودی پژوهشگاه پانداشناسی چنگ دو 58 یوان معادل نزدیک به 10 دلار است. کودکان کم تر از 6 سال یا کودکان با قد کم تر از 130 سانتی متر و افراد بالای 70 سال از پرداخت هزینه بلیت ورودی معاف هستند. دانش آموزان و دانشجویان یا افراد 60 تا 70 ساله با نشان دادن کارت دانشجویی یا سالمندی، با نصف قیمت عادی می توانند بلیت ورودی تهیه کنند.

از وسایل نقلیه عمومی قابل استفاده می توان به اتوبوس‌های خطوط 87، 198 الف، 198 و 867 اشاره کرد. هزینه تاکسی از مرکز شهر چنگ دو به این پژوهشگاه 40 تا 50 یوان معادل 6 تا 5/7 دلار است.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی