صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

داشته های امروز دستاورد اندوخته های دیروز

2017-03-09 16:48:44 国际在线

یک ضرب المثل ایرانی می گوید: "داشتم داشتم حساب نیست، دارم دارم حساب است!"

این ضرب المثل با دیدن برنامه های تلویزیونی پیرامون چهارمین نشست دوازدهمین دور مجلس ملی نمایندگان خلق و کنفرانس مشوت سیاسی خلق چین که اکنون در پکن در حال برگزاری است، به ذهنم رسید. این روزها ما خارجی ها شاهد ولوله های پیرامون این فضا هستیم. تشکیل شورهای بلندپایه، این جا در چین، مفهومی جدی دارد و تقریبا افراد عادی هم در انتظار شنیدن نتایج مشورت مسوولین کشوری در پایه های مختلف هستند. چرا که این جا در چین هر تصمیمی، حتی پشت درهای بسته، براساس برنامه تعیین شده قطعا به اجرا می رسد. بنابراین مردم در هر سنی و صنفی، ضمن این که در انتظار یک ایده آل هستند، دلهره ی آن را دارند که چه تغییری در روش زندگی و در عین حال قوانین کاری آن ها شکل خواهد گرفت

شاید چین در گذشته همواره دریافت کننده سرمایه های خارجی بود و در مدت طولانی در گذشته سرمایه خارجی، بخشی مهم از الگوی توسعه چین بود، اما اکنون چین به سرمایه گذار مهم جهان تبدیل شده است!

این مرور کوتاه تاریخی بار دیگر ضرب المثل "داشتم داشتم حساب نیست، دارم دارم حساب است" را به یادم آورد. چرا که بیشتر مواقع، در سخنرانی های مسوولین کشورهای چین و ایران در جلسات مختلف مشترک، هر دو طرف به پیشینه ی تاریخی یکدیگر اشاره می کنند و به داشته های خود می بالند و به ارتباطی که به ویژه از طریق جاده ای ابریشم با یکدیگر داشته اند افتخار می کنند.

بالیدن صرف بر تاریخ پر افتخار یک حرف است و افزودن بر افتخارات آن، حرفی دیگر!

این جاست که باید گفت آن چه که داشتی، خوب یا بد، گذشته، به حال خود بنگر و بر آن چه اکنون داری و قرار است داشته باشی تمرکز کن و باقی بگذار آن چه را که باید برای آیندگان خود باقی بگذاری!

چندین قرن گذشته جاده ابریشم در سکوت مطلق فرورفت! اما، اکنون ابتکار چینی "کمربند و جاده" نوید از آینده روشن، کامیابی مشترک و توسعه، نه تنها برای چین، که کشورهای مسیر این جاده باستانی

می دهد.

راه جدید ابریشم حاکی از احترام و اعتماد متقابل همکاری برنده- برنده و تعامل تمدن ها، رسالت بزرگ تاریخ را برعهده گرفته است، چرا که این راه نه تنها با سرنوشت مردم کشورهای مناطق مختلف ارتباط دارد، بلکه با آرمان مشترک بشر برای صلح و توسعه نیز مرتبط است .

امروزه، با ایجاد صندوق راه ابریشم تا راه اندازی بانک توسعه آسیا در زیرساخت ها، جهان شاهد گام های باثباتیست که به سوی آینده ی وعده داده شده در راستای دنیای پیوند یافته که از راهبرد یک کمربند یک جاده الهام گرفته، پیش می رود!

این ها همه، به واسطه ی تدبیر دولتمردان چینی است که امروز در تالار بزرگ خلق گرد هم آمده اند تا مروری بر عملکردها و ایده هایی داشته باشند که حالا نه تنها برای مردم کشور خود که دیگر کشورها از همسایگان گرفته تا قاره های دیگر نیز تاثیر گذار است.

وانگ یی وزیر خارچه چین می گوید: "مابه طور فعال به ایجاد روابط بر اساس تعامل سازنده وهمکاری برنده- برنده با کشورهای بزرگ پرداخته ایم. ما تلاش می کنیم اوضاع جدی، حاکی از حسن همجواری و همکاری متقابل با کشورهای همسایه ایجاد کنیم. ما سازوکار همکاری کلی با کشورهای در حال توسعه را شکل داده ایم، همچنین شبکه ارتباطات را با تمامی شرکا در سراسر جهان ایجاد کرده ایم."

چین در زمینه سیاسی، اقتصادی و امنیتی پیشنهادها و طرح های خود را ارایه داده است تا وظیفه خود، به عنوان کشور بزرگ جهان را انجام دهد. این ها همه نشانگر مسولیت شناسی کشوری بزرگ است. کشوری با پیشینه ی تاریخی بزرگ تر!

امتیاز ویدیو ها

تقویم

معرفی

غذای خوشمزه شین جیانگ

منطقه خودمختار اویغورنشین شین جیانگ واقع در شمال غربی چین است. 47 قومیت در این منطقه با مسالمت در کنار یکدیگر زندگی می کنند. عادات و رسوم گوناگون قومیت های مختلف، فرهنگی متنوع را در این منطقه پدیدار ساخته است.


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی