صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

نگاهی به علایم مثبت در پنجمین نشست دوازدهمین دور مجلس ملی نمایندگان خلق چین

2017-03-15 16:33:50

پنجمین نشست عمومی دوازدهمین دور مجلس ملی نمایندگان خلق چین قبل از ظهر روز چهارشنبه 25 اسفند (پانزدهم مارس) با اجرای کامل دستورکار نشست در تالار خلق چین به پایان رسید. این نشست 10 روزه بسیار مورد توجه مردم چین، رسانه‌های خارجی و کارشناسان قرار گرفته است. افکار عمومی بر این باورند  این نشست با نشانه‎های مثبت بسیار همراه بوده است.

نشست سالانه مجلس ملی نمایندگان خلق و کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین یک رویداد مهم در چین به شمار می‌رود و در عین حال پنجره‌ای مهم برای آشنایی جامعه جهانی با نحوه حکومت، اقتصاد و دیپلماسی، سبک زندگی مردم و نیز فرهنگ چین است. به دنبال ارتقای جایگاه بین‌المللی چین، رسانه‌ها و مردم سایر کشورها توجه بیشتری به این نشست نشان می‎دهند. سیلوستر اسزافارز کارشناس مسایل چین و سرکنسولگر پیشین لهستان در چین به موضوعاتی چون هدف رشد اقتصادی، بودجه نظامی، اصلاحات در تولید و عرضه کالا، حفاظت از محیط زیست و مسکن توجه داشته است. وی در گفت‌وگو با خبرنگار رادیو بین‌المللی چین اعلام کرد: هدف رشد 6.7 درصد اقتصادی، بهبود ساختار اقتصادی، نوآوری و توسعه “اقتصاد سبز” که در ارائه گزارش کار دولت توسط نخست وزیر چین به آن اشاره شد، عمیقاً در ذهن مردم چین نقش بسته است. وی گفت: “سخنان نخست وزیر چین درباره توسعه اقتصادی و اجتماعی خاطرات عمیقاً در ذهن من نقش بسته است. نخست اینکه اکنون بهبود ساختار اقتصادی و نوآوری تبدیل به نیروی محرکه توسعه اقتصادی و اجتماعی چین شده است. همان طور که نخست وزیر چین اعلام کرد، چین ضمن نوآوری برای تحریک اقتصادی، به کاهش مازاد تولید در صنایع زغال سنگ و فولاد و آهن منجر خواهد شد؛ چرا که مازاد تولید فشار زیادی به رشد اقتصادی چین وارد کرده است. علاوه براین، نخست وزیر چین در سخنان خود به توسعه اقتصاد سبز و حفاظت از محیط زیست اشاره کرد. چین به شدت تخلیه پسماند و زباله‎های صنعتی را کاهش داده و مهار آلودگی آب و هوا و خاک را تقویت خواهد بخشید.”

چین بزرگ‎ترین شریک تجاری استرالیاست. افکار عمومی استرالیا بر این باورند که در گزارش کار دولت چین علائمی مثبت درباره رشد مستمر و باثبات اقتصادی دیده می‎شود که یک مژده برای استرالیاست. روزنامه فاینانشال ریویو چاپ استرالیا در گزارشی اعلام کرد: میزان رشد تولید ناخالص داخلی چین در سال 2017 میلادی حدود 6.5 درصد پیش‌بینی شده است. این یک مژده برای استرالیاست. به ویژه آنکه چین سرمایه‌گذاری زیاد در زمینه ساخت راه آهن، جاده‎سازی و تأسیسات زیربنایی را حفظ خواهد کرد. این به صادرات معادن آهن و ذغال سنگ استرالیا به چین یاری خواهد کرد.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی