صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

دیدار شی جین پینگ با پادشاه عربستان سعودی

2017-03-16 18:46:40 CRI 国际在线

دیدار شی جین پینگ با پادشاه عربستان سعودی

شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین 16 مارس (26اسفند) در تالار بزرگ خلق، با سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی دیدار کرد. رهبران دو کشور توافق کردند که روند پیشرفت دوجانبه را حفظ کنند و به همکاری های عملی در ابعاد مختلف و دسترسی به نتایج جدید در توسعه مناسبات راهبردی همه جانبه چین و عربستان سعودی یاری برسانند. 

شی جین پینگ به دیدار سال گذشته خود از عربستان سعودی اشاره کرد و گفت که شناخت های مشترک با پادشاه سلمان درخصوص توسعه روابط دو کشور و تقویت همکاری ها در امور بین المللی و منطقه ای به تدریج عملی شده است. وی در این باره ابراز خرسندی کرد. 

وی افزود: روابط چین و عربستان سعودی از نیروی بالقوه و امکانات بسیار برخوردار است. دو طرف باید با پایبندی بر جهت اصلی توسعه روابط دو کشور، آینده بهتر برای روابط میان خود ایجاد کنند. چین کماکان از تلاش های عربستان سعودی جهت دفاع از حق مالکیت، امنیت و منافع توسعه خود و ایفای نقش بیشتر در امور منطقه ای و بین المللی پشتیبانی می کند. همچنین، از حضور عربستان در مشارکت ساخت راهبرد "یک کمربند-یک راه" استقبال می کند، چین همچنین مایل است به شریک جهانی عربستان سعودی در ابعاد مختلف اقتصادی این کشور تبدیل شود. 

سلمان عنوان کرد، عربستان سعودی به طور قاطع از سیاست یک چین واحد پشتیبانی می کند و مایل است از طریق سکوی کمیسیون عالی مشترک عربستان و چین، همکاری های دو کشور در ابعاد اقتصاد و تجارت، سرمایه گذاری، بانکداری و انرژی را بیش از پیش عمیق تر ساخته و روابط راهبردی و مشارکتی همه جانبه دو کشور را ارتقا بخشد. عربستان موضع چین در امور بین المللی یعنی عدم مداخله در امور داخلی و حل درگیری ها از راه گفت و گو و به شیوه صلح آمیز را عالی ارزیابی می کند و از نقش مهم چین در زمینه دفاع از صلح و امنیت جهان تقدیر می کند. عربستان امیدواراست چین در امور خاورمیانه نقش بیشتر ایفا کند و مایل است به اتفاق چین برای کمک به صلح و امینت و شکوفایی جهان و منطقه تشریک مساعی کند. 

پس از مذاکره، رهبران دو کشور شاهد امضای موافقت نامه های همکاری دوجانبه در ابعاد مختلف شدند.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی