صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

آداب و رسوم تاجیک‌های چین در عید نوروز

2017-03-21 10:23:07

21 مارس امسال مصادف با عید نوروز است. این عید در کشورهای آسیای میانه، خاورمیانه، بالکان، قفقاز و منطقه شین‌جیانگ چین بیش از دو هزار سال قدمت دارد. ایران به عنوان مبدا عید نوروز تلقی می شود. در چین نیز تاجیک‌ها به عنوان قوم چین که به زبان ایرانی شرقی صحبت می‎کنند نیز این عید مهم را جشن می‎گیرند. در برنامه امشب مرادعلی قدم یکی از زبان‌شناسان تاجیک از منطقه شین‎جیانگ چین آداب و رسوم تاجیک‌های چین در عید نوروز را برای شما معرفی می‎کند.

تاجیک‌ها یکی از سیزده قوم منطقه خودگردان شین‌جیانگ چین هستند و عمدتا در بخش خودگردان تاجیک تاشکورگان شهر کاشغر این منطقه زندگی می‎کنند. تاجیک‌ها یک از اقوام فرامرزی هستند و عمدتا در تاجیکستان، افغانستان، ازبکستان و ایران زندگی می‌کنند. به تاجیک‌هایی ساکن فلات پامیر و رشته کوه هندوکش، تاجیک‌های کوهستان می‎گویند و نماد آنان عقاب است و از همین رو این قوم به «عقاب پامیر» معروف است.

آقای مرادعلی قدم کارمند ادارات دولتی بخش تاشکورگان است و به ترجمه اشتغال دارد و بر زبان‌های چینی، اویغوری و تاجیکی تسلط دارد. به علاوه، او در زمینه زبان‌های انگلیسی و فارسی پهلوی نیز تحصیل کرده است. او اغلب به عنوان راهنما با گروه‌های باستان‌شناسی یا پژوهشی سایر کشورها که به تاشکورگان می آیند همکاری می‌کند و در اوقات فراغت نیز به مطالعه فرهنگ تاجیک‌های چین می‎پردازد.

آداب و رسوم تاجیک‌های چین در عید نوروز

او در استانه عید نوروز در گفتگو با رادیو بین‎المللی چین گفت:

«در روز نوروز مدت روز و شب مساوی است. از این رو، روزها طولانی‌تر می شود و همه گونه‌های زیستی حیات جدید پیدا می کنند و به همین سبب، این روز آغاز سال نو تلقی می‌شود. تاشکورگان به مناسبت نوروز سه تا پنج روز تعطیل است و در این مدت، برنامه‌های فرهنگی و هنری خاصی برای جشن عید از جمله مسابقات اسب‌سواری، بزکشی و تیراندازی سوار بر اسب، برگزار می‎شود. در کنار نوروز از جمله دیگر رویدادهای مهم تاجیک‌ها می‎توان به آیین‌های آبیاری، کاشت محصول و جشن آب اشاره کرد که پس از نوروز برگزار می‌شود.»

در آستانه عید نوروز تاجیک‌ها به خانه‌تکانی می‎پردازند. بسیاری نیز به امید خوشبختی در سال نو، نمادهای خوش‎یمنی رای روی دیوار خانه می کشند و روی آن آرد گندم می‎پاشند. زنان نیز همزمان غذای خاصی به نام آرزک (نوعی غذای سرخ کردنی است که با گندم می‎پزند) و نان درست می‌کنند. در روز اول عید، مردان و خردسالان به دید و بازدید می‎روند و زنان برای پذیرایی از مهمانان در خانه می‎مانند. از آن پس، نوبت به زنان می‎رسد. عروسان پس از دیدن قوم و خویشان و دوستان باید با نان روغنی به خانه برگردند.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی